Ohlédnutí za utraceným PESem

Sigmoida

Ačkoliv Protiepidemický systém (PES) měl být ústavou infekční totality, nakonec se jí stal až zákon č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů. PES byl tak stejný potrat jako Semafor.

Co bylo prvotní příčinou? Totální selhání ústavního soudu. V usnesení Štěrbová v. ministerstvo zdravotnictví z 22. 4. 2020, sp. zn. Pl. ÚS 8/20, a Derka v. vláda z 21. 4. 2020, sp. zn. Pl. ÚS 7/2020, se na rozdíl od rakouského český ÚS odmítl zabývat ochranou lidských práv během „nouzového stavu“. Každý ministr si tak během strašlivé pandemie může dělat s lidskými právy, co chce, podle slovenského vzoru asiatského vládnutí.

PES byl nepovedený formálně i materiálně, což kritisovali Svobodní i Hospodářská komora a vyjádřili jsme se k tomu i ve skupině O COVID-19 reálně. Na rozdíl od disfunkčního semaforu rozdělil ÚZIS v PES index risika, který se počítá každý den, a stupeň pohotovosti, který se měl zlepšovat jednou za běžný týden a zhoršovat jednou za tři dny, k čemuž však nikdy nedošlo.

Proč PES tak spektakulárně selhal? Index risika byl konstruován chybně, na což upozornila odborná skupina statistiků k epidemii COVID-19 České statistické společnosti. Jak píše doc. Arnošt Komárek (PDF):

V souhrnu, z „Kulveitova modelu“ (a mnohých jiných založených na „observačních“ datech bez pořádně provedené kauzální analýzy) lze možná usuzovat na korelace (asociace), v žádném případě však na kauzality.

Z formálního hlediska je nesmyslem, že 5 kohort po 20 procentech není rozděleno rovnoměrně, nýbrž rudý stupeň je jen 15 % a fialový 25 %. Ačkoliv se chtěli vyhnout nejednoznačnostem, odborníci si neuvědomili, že se pohybují na oboru reálných čísel. Takže nyní je sice jasné, kam patří 20,0 %, 40,0 %, 60,0 % a 75,0 %, ale není jasné, kam patří intervaly (20,0 %, 21,0 %>, (40,0 %, 41,0 %>, (60,0 %, 61,0 %> a (75,0 %, 76,0 %>. Takže je sice hezké, že vyloučili průniky, ale zase vytvořili 4 nikam nepatřící množiny.

Jinak to dopadnout ani nemohlo, když to vytvářeli experti jako je Kulveit s Prokopem.

1 Comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s