Jeden musí z kola ven

Luke Crywalker

Dlouho jsem se nedostal k tomu, abych napsal článek o presidentských volbách, ale už to nelze dále odkládat. Situace je velice přehledná, mezi kandidáty postoupilo 9 lidí:

 1. favorité: Babiš, Pavel a Nerudová
 2. střední: Fischer, Hilšer a Středula
 3. outsideři: Bašta, Diviš a Zima

V normálním státě by střední kandidáti dávno odstoupili, což pochopil jen Středula; ČSSD se může rozčilovat, jak chce. Přes kritiku jurodivých si myslím, že volební průzkumy jsou seriosní. Vidím to podobně:

 1. Babiš 27 %
 2. Pavel 25 %
 3. Nerudová 24 %
 4. Fischer 8 %
 5. Hilšer 7 %
 6. Bašta 6 %
 7. Diviš 2 %
 8. Zima 1 %

Dovolím si tyto předpovědi:

 1. Babiš se do druhého kola dostane. To považuji za poměrně jisté, přes Ludwigovy dezinformace. Nahrálo mu odstoupení Středuly a osvobození u soudu. Ideálních 50 % hlasů pro oposici nikam nezmizí.
 2. Po fiasku Nerudové u pirátů měním rok trvají předpověď. Nyní si myslím, že presidentem bude Pavel. Ale tato predikce je poměrně nejistá, Nerudová to ještě může vyhrát.

Obě předpovědi jsou pouhou spekulací, takže se ukáže, jak umím číst budoucnost.

Zhodnocení: Po fiasku s Drahošem nyní Pravda a láska zvolila nejlepší strategii: dva silní kandidáti (Pavel a Nerudová), kteří na kandidatuře pracovali 2 roky (rok příprav a rok ostré kampaně), a dva náhradníci (Fischer a Hilšer), kdyby některý z favoritů vypadl. Alternativa má naproti tomu jen covidiota Babiše, který je pro příliš mnoho lidí z mnoha důvodů nevolitelný, a příliš pozdě rozjíždějícího se Baštu.

Dva silní kandidáti jsou optimální: Pavel kopíruje TGM a cílí na konservativní idealisty a pokud možno i alternativu, Nerudová kopíruje Čaputovou a cílí na levicové idealisty. V drobných půtkách se otrkají a snadněji porazí Babiše.

Pavel to zvládl lépe, má kvalitnější poradce. Kromě zaváhání s Orbánem lepším způsobem ustál svou rozvědčickou aféru a umí oslovit alternativu: Nechtěl vyhlásit válku Rusku po ukrajinské bombě v Polsku, nepodpořil Nerudovou v případném druhém kole a označil Kalouska, kterého alternativa nenávidí, za starou hysterku.

Naproti tomu Nerudová to nezvládla. Ač profesorka, má rozhled jako Sarah Palin nebo Liz Truss. Jako kandidátce morální čistoty jí zlomila vaz aféra s turbostudenty. Volit jí budou jen feministky, protože je žena, a mladí muži, protože je MILF.

Jinak souhlasím s Vidlákovými čísly:

Volební výsledek kolem třiceti procent by potvrzoval, že Babiš je stále impozantní politickou silou […] Naopak, každé procento pod třicet je potvrzením, že ANO ztrácí svoje kouzlo a pokud u Fialenka ještě víc přitvrdí, víc toho zcenzurují a víc se postarají o Péťovu mediální chválu, mohou Babiše dostat na kolena.

Podle mne se Babiš přes 30 % nedostane.

Pokud by Bašta posbíral patnáct [a více] procent hlasů, tak by se sice stejně do druhého kola nedostal, ale Okamura by měl nabito pro svoje heslo, že SPD je jediná skutečná echte opoziční strana a všichni ostatní jsou jen užiteční idioti, kteří SPD okopávají kotníky a promrhávají voličské hlasy. Každé procentíčko nad patnáct procent znamená, že Samuraj má se svojí koncepcí od začátku pravdu.

Baštův výsledek mezi deseti a patnácti procenty znamená, že SPD zvládla komunikaci se svými věrnými, dokázala je zmobilizovat a přesvědčit je o své pravdě. To není málo. Okamura by tak měl svojí politickou budoucnost zajištěnou, mohl by si dovolit lecjaké „politické úkroky“ a jeho voliči by ho za to neobvinili ze zrady. SPD by stále byla silnou protestní stranou, kterou nikdo reálně neohrožuje.

Pokud ovšem Bašta bude mít méně jak deset procent, tak to znamená, že protestní voliči jsou sice schopni volit Okamuru, protože bude házet písek do soukolí vládní mašinérie, ale jinak nevěří, že by Okamura chtěl jednou převzít odpovědnost za tuto zemi. Pokud ani standardní elektorát SPD nebude volit Baštu, tak se kdykoliv může stát, že nebudou volit ani Okamuru.

Podle mne bude mít Bašta pod 10 %.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s