Ti naši jingoisté

Ersnst Stavro Blofeld,

Nemám talent na vymýšlení názvů, přesto bych rád popsal fenomén, který významně ovlivňuje naši současnost. Vidlák tyhle lidi označuje jako demokratické banderovce. Byť je to výstižná nálepka, má dvě nevýhody: Jednak je příznaková. V českém povědomí pořád zůstává, jak banderovští vrazi bojovali po II. světové válce proti Benešově republice a žádný dnešní whitewashing nepomohl. A jednak toto hnutí omezuje na Ukrajinu, ačkoliv je mnohem širší.

Proto jingoismus. Jeho definičním znakem není rusofobie, byť je pravidelnou součástí. Definičním znakem je obdiv k síle i násilí a černobílé vidění světa. Jingoismus se zrodil za anglikánské reformace, kdy hlavními nepřáteli byli papeženci (angl. papists). Za katholické Marie Krvavé (1553–1558) dostali jingoisté i své mučedníky. Za Alžběty (1558–1603) byli papeženci ztělesněni Španělskem Filipa II. (1556–1598). Španělsko byl v officiálním anglickém narrativu první démonisovaný stát. To má vtipný odraz ve sketchi Monty Pythonů Nikdo nečeká španělskou inkvisici. Španělsko přestalo být velmocí za napoleonských válek a v jingoistické démonologii ho nahradilo Rusko. Začala Velká hra spojená s démonisací Slovanů a pravoslaví.

Vraťme se do České republiky. Prvním výrazným projevem jingoismu byl již dnes zapomenutý konflikt ProAlt a ProtiAlt. ProAlt byla neškodná radikální levice, která se v těch idylických dobách snažila zlepšit postavení chudých. Jingoisté v tom však viděli nebezpečí restaurace komunismu, a proto přišli s nenávistnou kampaní. Dnes je jingoismus officiální státní doktrínou ČR. Prof. Fiala, který je neschopný předseda vlády, ale výborný ideolog, to definoval takto:

To není stranění Ukrajině ve smyslu vychýlení pravdivých informací ve prospěch jedné strany. Je zcela zjevné, že Rusko vede nespravedlivou válku a naopak Ukrajina pouze brání své území. Takto podávané informace jsou objektivní a správné.

Fialovi je jedno, že Ukrajina brání komunisty annektované území. „Co je ukradeno, musí být vráceno,“ najednou neplatí. Neplatí ani právo národů na sebeurčení, které tak hájil v případě Sudetských Němců či Kosova. Anglosasové zaveleli k útoku na dědičného nepřítele, tak se k tomu musí přidat i Češi. Patří k tomu i popírání reality. To, že ukrajinská propaganda lže, musí být jasné každému od Hadího ostrova:

Původně se myslelo, že všichni ukrajinští pohraničníci chránící Hadí ostrov před ruskými útočníky byli zabiti. Jejich smrt potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vojáci ovšem padli do zajetí a nemohli tak dát vědět, že jsou živí. Informaci o zajetí zveřejnily ukrajinské úřady až 28. února.

Ale nejstrašnější je ten závěr: „Takto podávané informace jsou objektivní a správné.“ Kdyby jingoisté jen fandali nejvíce zkorumpovanému režimu v Evropě, který před válkou opustilo 12 000 000 lidí, tj. skoro 25 % populace, dalo by se to snad pochopit. Ale prohlašovat ukrajinskou propagandu za objektivní a správnou? To je urážka zdravého rozumu.

2 Comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s