Analysa rusofobní progagandy aneb koalice ochotných

Vedle Pavla Řeháka byl hlavním člověkem, který rozpoutal covidismus v ČR, Marián Kechlibar. Jeho překlad článku Bergamo v obležení: svědectví lékaře z centra epidemie z 9. 3. 2020 měl 500 000 přečtení a vyvolal paniku. Možná jako výraz sebereflexe Kechlibar smazal všechny články starší 13. 10. 2021, takže kromě archivu si jeho panikářský překlad můžete přečíst jen v přetisku.

Za svou roli se Kechlibar nikdy neomluvil a dnes v podobném tónu píše o rusko-ukrajinské válce. Rozebereme si dva jeho články: “… ale Honzu pověste na ráhno, ten si to zaslouží” a “Wargaming” nemožného úkolu, aneb mělo/má Rusko důvod bát se invaze? Jsou plné silných slov, ale fakta spíše postrádají.

První je formálně polemikou s Pavlem Šafrem. To nechme stranou a soustřeďme se výlučně na Kechlibarův popis  rusko-ukrajinského konfliktu:

Kdyby Putin náhle vypadl z okna Kremlu, jediné, co by mi kalilo radost, by byla obava, jestli to po něm nevezme ještě někdo horší.

Tady čouhá jako sláma z bot regicidum, tak oblíbené mezi kalvinistickými monarchomachy. Jenže, pokud se někdo dopustí zločinu, má být potrestán, nikoliv zavražděn.

upřímně nechápu, co někteří intelektuálové na tom zakrslém tajném fízlovi s prořídlou přehazovačkou vidí

Primárně to, že Putin dal Rusko dohromady. Po neskutečném bordelu 90. let, který si tady nedokážeme představit, byť nás pod vládou Fialy nejspíše čeká také, dal Rusku tvar normálního a hlavně funkčního státu. (Na Ukrajině se to dodnes nikomu nepodařilo.) A nikdo nemůže popřít, že se v prvních letech své vlády snažil se Západem dohodnout. Ale ten chtěl jen replikovat podřízené postavení Ruska z 90. let.

Rusáci se totiž touhle válkou dokonale odrovnali

Zbožné (či spíše nemravné) přání rusofoba. Platí jen v anglicky mluvících zemích (vyjma JAR a Indie) + EU + Japonsku. Jinak se celý svět (Latinská Amerika, Afrika a Asie, včetně Číny, Indie, Indonésie a Persie) na Rusko dívá stejně jako předtím, včetně našeho spojence v NATO, Turecka.

Ukrajina nemá aktuálně vojenské kapacity na velkou protiofenzívu, ty se musejí teprve postupně vybudovat na západních cvičištích

Tohle není vyložený nesmysl, ale je to hodně sporná these. Skutečně Západ vycvičí civilisty v uniformách, tj. brance povolané všeobecnou brannou povinností? Všichni víme, že moderní válka vyžaduje úzce profilované specialisty.

tahle válka už je teď pro ruské mocenské zájmy v Evropě tak devastující, že je těžké si vůbec představit nějakou pro Kreml ještě horší alternativu

Jasně. V Maďarsku, Bulharsku či Srbsku.

Údajně druhá nejsilnější armáda světa ztratila během pár měsíců desetitisíce lidí a tisíce kusů vybavení.

Nikdo nevíme, jaké jsou ztráty Ukrajinců ani Rusů. Můj odhad je o řád nižší. Ale nevíme. Každopádně se Rusko poučilo. Po krachu Blitzkriegu po vzoru 1968 a dočasném přešlapování na místě přešlo od dubna 2020 k taktice první světové války. Ruské nejlepší dělostřelectvo na světě posunuje frontu pomalu, ale jistě dopředu. Nicméně, rozhodující bude ekonomická válka s EU. První hodilo ručník do ringu Bulharsko; pokud Německo otevře Nord Stream 2, bude to kapitulace celé EU.

Toto je velký pád pro pověst a moc říše, která sebe sama neustále prezentovala na světové veřejnosti coby mocného, nezastavitelného medvěda, se kterým je lépe být zadobře, jinak z vás vymáčkne duši.

Rusko až doposud nikdy nepodniklo velké operace sovětského typu jako byla válka s Německem, Maďarskem či afghánskými povstalci. Soustředilo se ochranu svých zájmů jako byla operace v Sýrii. A toho je schopné i nadále, cf. úspěch v Bělorusku.

Rusko se 24. února 2022 rozhodlo skočit do propasti a pořád ještě letí.

To vidíme na kursu rublu. Kondotiérský způsob války se Rusku vyplácí.

budou objíždět všechny možné Sýrie, Severní Koreje, Eritreje a Írány a prosit tam o dobrovolníky a zbraně

Faktem je, že Rusko má nedostatek profesionálních vojáků a ke všeobecné mobilisaci, na rozdíl od Ukrajiny, nechce přistoupit. Ale proč taky? Čas hraje pro Rusko a proti EU. Zima teprve přijde.

to dno tam je, stejně jako tam bylo roku 1905 (porážka od Japonců) nebo roku 1917 (porážka z rukou císařského Německa)

Taky tady byla krymská válka, která Rusko přes porážku obrodila, a ethnické války na Balkáně proti Osmanské říši, například velká východní krise, jednoznačný úspěch Ruska.

Tokio v nich bude hrát mnohem větší roli než Trhové Sviny, které lze na “první dobrou” úplně zanedbat.

Podstata vojenské základny není ve velikosti, ale v kontrole perimetru. Proto mají USA takové množství malých základen. Protože to stačí. Nebo jsou snad ruské základny v Sýrii obří?

Kdyby opravdu došlo na přípravu nějaké útočné války v Evropě, asi by ty vnitřní rozpory [NATO] byly daleko větší.

Copak se USA ve svých invasích spoléhají na NATO? Byl Irák, Jugoslávie, Libye či Sýrie akcí NATO? Ne, protože žádný stát NATO nebyl napaden, NATO je obranný pakt.

Nepovažuji za realistické, že by jen tak schválil nový plán Barbarossa a že by mu to u německé veřejnosti prošlo.

Němci, se svými ekonomickými vazbami na Rusko, do nějaké války určitě nepůjdou. Ale co USA, Británie, Polsko? Vždyť jsme si nedávno připomněli 100. výročí. Kolik tam Spojenci poslali vojáků? Cíl by samozřejmě nebylo evropské Rusko, ale Sibiř. A ztráta Sibiře by vedla k rozkladu i evropského Ruska.

konvenční útočná válka NATO proti Rusku je hovadina, fikce

Slaměný panák. Nešlo by o akci NATO, jako o ní nešlo nikdy, ale USA a koalice ochotných.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s