Na okraj Petra Nihilisty Holého

Když Mariana Kechlibara přestalo bavit být hlásnou troubou infekční totality, objevil se nový propagandista, Petr Nihilista Holý. Hned jeho první článek Covid a matematika aneb koho poslouchat a koho neposlouchat v časech pandemie ze 14. října 2020 byl mezi hysteriky hit. Pak se mi zdá, že jeho sláva pohasla, protože přišli jiní kabrňáci, zejména Petr Prokrastinace Ludwig nebo Antonín Iluminátor Šlajch.

Nyní opět zabodoval článkem Co se to stalo s doktory aneb ambivalentní role lékařů v časech pandemie z 2. července 2021. Jak je pro tramvajáka typické, je zase grafomansky nekonečně dlouhý. Na paškál si bere 3 hrdiny boje proti infekční totalitě (k nimiž patří jak Nihilista výslovně uvádí: „profesor Pirk, profesor Beran, profesor Černý, docent Šmucler, doktor Šinkora, doktor Hnízdil, doktor Pollert“): Jana Pirka, Irenu Koutnou a Jiřího Šinkoru.

Ačkoliv je únavné psát polemiku s takovou proliferací žvástu, některé aspekty Nihilistova světonázoru jsou zajímavé. Například symptomaticky tečkuje sprostá slova, ačkoliv píše na vlastní blog, kde censura typu Mladé fronty nehrozí. Hodně tím o sobě ukazuje: Je to svatoušek, který chce být zajímavý. Proto používá sprostá slova, ale netroufne si je říct na plnou hubu. Ale když jsem takový zbabělec, tak vulgarity nepoužívám, kurva!

Proč mne ten pravdoláskař vlastně tak dráždí? Protože se obouvá do mého guru, Jiřího Šinkory? Nemyslím. Spíš to bude strukturální podobností. A tím, že stojí na opačné straně, všechna jeho intelektuální nepoctivost dráždí o to více. Podobné to mám s Evou Pallotto, která bývala mou velmi dobrou kamarádkou. Dnes se s ní nedokážu bavit o ničem. Příčinou je, definováno s Koukolíkem, hlupství (lat. stupiditas), která nijak nesouvisí s blbstvím (což mentální retardace, nízké IQ). Hlupák může být velice chytrý, jako je Petr Holý, ale pořád je to opak moudrého člověka.

Nemá cenu, aby rozebíral všechny Holého nesmysly. To by tento text byl stejně nečitelný jako jeho. Spíš vyzdvihnu některé zajímavosti: Holý je typický příklad sekulárního kalvinisty, manicheistického dualisty, který dělí svět na Dobro a Zlo:

My lidé zoufale toužíme vidět svět černobíle, mít své hrdiny a padouchy. Proto je velmi iritující a matoucí, když se nějaký hrdina začne chovat jako padouch, a naopak. Co pak s ním? Máme ho dál obdivovat/nenávidět?

Podle mne žádný člověk, kterému je více než 15, nedělí svět na Dobro a Zlo, protože ví, že lidé jsou černobílí, mají dobré i špatné vlastnosti. Jedinou výjimkou jsou právě kalvinisté. Vodník mi nikdy nevěřil, že nepřísahám na všechna slova Bohumila Doležala, protože se svým vnitřním dualismem stále bojuje. Je ale přeci znak zralosti vidět svět plasticky a vidět omezenost lidí svým prostředím. Je až směšné, jak Holý nenávidí své Padouchy, přičemž opět signifikantní jsou jeho sexuální přirovnání:

  1. poslanec Lubomír Volný: vymaštěný, zakomplexovaný kokot
  2. president Miloš Zeman: vlastizrádná kunda
  3. David Rath je na úrovni Josefa Mengele

Společným znakem všech covidistů je přísahání na vědu, rozumí se přírodovědu. Posvátným slovem je zde důkaz (angl. evidence) v evidence-based medicine, přitom každý, kdo je jen trochu obeznámený s noetikou, ví, jak jsou důkazy ošidné. Není třeba hned číst Rozpravu proti methodě, ale plně postačí i Struktura vědeckých revolucí. Pak by i takový hlupák, jako je Holý, věděl, že pokud se u úmrtí na covid vykazuje každý, kdo měl positivní test, tak skutečně značná část těchto zemřelých zemřela na něco jiného.

Covidisté stejně jako kalvinisté odmítají autoritu – hierarchii lidí, ale nahradili ji jinou autoritou – hierarchií věcí. Kalvinisté popírají autoritu Církve a místo ní mají autoritu Písma, ačkoliv jeho knihy ze všech možných opět vybrali lidé. Stejně Holý nejdříve podivně tvrdí, že kterýkoliv doktor rozumí medicíně vždy více než libovolný nelékař, protože má zkoušku na vysoké škole, ale pak začne šermovat studiemi. A opět v přísném žebříčku: Nature je vždy více než Folia Biologica, kde publikuje Koutná.

A zakončil bych opět symptomatickou podružností:

A nejspíš to není jen tím, že se pyšní magisterským titulem MUDr., který se bůhvíproč maskuje jako doktorát, se kterým ve skutečnosti nemá nic společného.

Fachidiot Holý vůbec nic netuší o rozdílu mezi středověkým (boloňským) a Humboldtovým systémem. Ačkoliv většina českých vysokých škol se účastní boloňského procesu, lékařské fakulty zůstaly mimo. Jejich doktorát je tedy pořád doktorát, byť malý, protože v ČR neexistuje mistr (lat. magister) medicíny; ani v USA není běžný. Není třeba ve všem opisovat anglosaský svět, zejména USA, byť Holý na něj přísahá.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s