Význam Husa pro dnešek

Před rokem jsem napsal faktografický článek o kacířství Jana Husa. Dnes bych jej chtěl interpretovat. Z 6 heresí pominu dvě dobové; kdo chce, dohledá si je tam. Čtyři zbývající shrnu podle logiky, jak se mi jeví:

  1. mezi hříchem a hříšníkem není rozdíl
  2. hříšník není oprávněn činit úkony, nemá funkci, kterou si osobuje
  3. církevní trest je nepřípustný
  4. Církev je sbor vyvolených

Nejpodstatnější je první blud, který Katholická církev dodnes odmítá: Homosexualita je hřích, ale homosexuálové mohou být spaseni. Naproti tomu, ať Zeman, Babiš či Lipovská udělají cokoliv, vždycky je to podle kalvinistů, včetně pravdoláskařů, zlo. Jsou dobří lidé a zlí lidé; mezi nimi je propast. Naproti tomu katholická nauka tvrdí, že dobro a zlo je v každém z nás a výsledkem individuálního zápasu je, jaké činy bude člověk dělat.

Následují dva anarchistické bludy, které by mohly konvenovat dnešním pirátům: President republiky není skutečný president republiky, pokud se nechová jako president republiky. V otázce víry neexistuje lidská autorita; církevní hierarchie je umělý konstrukt. Na třetím bludu je do značné míry postavena moderní společnost: O pravdě se nedá hlasovat, o pravdě nerozhoduje formální autorita.

A konečně závěrečný blud je ryze dualistický. Život je souboj personalisovaného Dobra a Zla, v dikci Iva A. Bendy to jsou vesmírní lidé × ještírci. To katholická nauka, jak je uvedeno výše, opět odmítá, nicméně dnešní aktivisté tomu věří, jak o tom svědčí deplatforming. Je to vysvětlení Kechlibarova problému digitálního molocha, konkrétně Twitteru, tedy že podstatou je víra v dualismus dobra a zla v podobě reálných entit. Dokud budou aktivisté dualističtí, lepší to nebude.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s