Co je konservatismus?

sytá modrá

Jedním z nejhorších US importů je binární dělení politiky na konservatismus (vše napravo od středu) a liberalismus (vše nalevo od středu). Je to špatné ve všech směrech. Nejen binarisací (vyzmizíkováním středu), ale i přeznačením pojmů. Ve skutečnosti jsou 3 hlavní politické směry: pravice (konservatismus), střed (liberalismus) a levice (socialismus/sociální demokracie). Konservatismus není fusionismus (smíšení konservatismu a liberalismus) jako v US pojetí.

Základní dělení konservatismu je na paleokonservatismus (AfD, Buchanan, Trump) a neokonservatismus (Merkelová, Reagan, Bush). Nicméně, nad konservatismem se můžeme zamyslet mnohem podrobněji. Učinil tak i můj spolužák, historik Pavel Kolář. Přišlo mi to inspirativní, ale protože se jeho text na Facebooku setkal s velkou kritikou, vyzdvihnu jeho přínosné momenty a porovnám je s Francií. Kolář vidí 3 české konservativní tradice:

  1. tradicionalismus, který má konkrétní výraz v klerikalismu. Původně staročeská strana, pak lidovci. Často se mu říká reakce. Je legitimistický a populistický, ve Francii je bourbonský a jeho posice v konservatismu je uprostřed. Hlavní politickou stranou je Národní sdružení (RN). Nyní mu odpovídá paleokonservatismus. Karikaturou je lze vykreslit jako „homofobními ultrakatolíky“. Spíše positivní vztah k Savonarolovi a ke kalvinismu. Typicky Kaczyński. Intelektuální antikomunismus. Více méně tolerovaná alternativa. Proti osvícenství.
  2. modernismus měl zastoupení v mladočeské straně. Positivní vztah k živnostem (OSVČ). Ve Francii je orléanistický a jeho posice v konservatismu je vlevo. Nyní mu odpovídá neokonservatismus, i když ten více zastupuje velké korporace. Prounijní. Karikaturou je lze vykreslit jako „normalisační RaJ“. Les Républicains (LR) jsou fusí bonapartistů a orléanistů. Strach z Číny a Ruska. Antikomunismus a antiklerikalismus. Elitářský mainstream.
  3. korporativismus měl výraz v agrární straně. Jeho výrazem je autoritářství integrismu. Positivní vztah k nacionalismu a silnému vůdci. Ve Francii je bonapartistický a jeho posice v konservatismu je vpravo. Karikaturou je lze vykreslit jako „Stříbrného antisemity“. Typicky Orbán. Alternativa. Kolář o něm říká: „Uprchlická „krize“ pak konečně uvolnila hráz druhorepublikovým přízrakům autoritářského konzervatismu. Zase se volá po silném, policejním národním státu (bezpečnost nade vše! uzavření hranic!) a etnocentrickém pojetí národa (chraňme naši kulturu!). Liberalismus, jako ve 30. letech, je opět nadávkou.“ Antiunijní. Projev konservativní revoluce.

Kolář chválí modernisty, zejména zakladatele české politologie, Rudolfa Kučeru. Modernismus označuje za anglosaský a je faktem, že zakladatelem neokonservatismu je William F. Buckley Jr. (1925–2008), který vyhodil paleokonservativní John Birch Society z mainstreamu.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s