Svobodná kultura

Přirozenost, svoboda a tradice

Muž, jehož jméno se nesmí vyslovit

Když jsem se na počátku prvních let 21. století smál censuře v Číně, netušil jsem, že za 15 let liberálnědemokratický režim svou opresi dotáhne ještě dále. Za komunismu bylo možné mluvit o komkoli. Pravda, u některých lidí bylo povinné záporné znaménko, ale bylo možno o nich mluvit.

Ne tak dnes. Facebook vzal jako návod Orwellův 1984 a zavedl první unperson (obecně nonperson). A kdo je Emmanuel Goldstein Facebooku? Tommy Robinson, přičemž na rozdíl od jeho nepřátel nemám utkvělou potřebu uvádět jeho pravé jméno, stejně jako to nikdo nedělá u Trockého, Ben Guriona či Tigrida.

Jak taková vaporisace Tommyho Robinsona probíhá? Bohatě stačí, abyste jméno Tommy Robinson napsali do statusu. Opravdu, stačí jen tato 2 slova, jméno muže, kterého pravdoláskaři nenávidí na život a na smrt. Můj pokus byl standardnější, postoval jsem Robinsonovu fotku z wikipedie a doprovodil ji kritickým komentářem na adresu klokaní UK justice. Udavač se probudil až za 12 hodin a vyfasoval jsem třicítku (30 dní ban).

A facebookoví inkvisitoři jsou tak brutální, že když se odvoláte, tak vám zpřísní trest: Naše spolupracovnice, Eva Shuvani dostala nejdříve „jen“ ban; po odvolání ji zrušili profil. M. T. nejprve dostala 24 hodin. Po odvolání 30 dní. Já se raději odvolat nezkouším.

Aktualisováno.

About Guy Peters

5 comments on “Muž, jehož jméno se nesmí vyslovit

  1. Jiri Vojta
    27. 07. 2019

    A stoji za to zustavat na te siti? Ve me timto definitivne dozrava zruseni fb uctu. Proc byt dobrovolne obchodnim artiklem totalitare…

    To se mi líbí

  2. Pingback: Svobodu pro Tomáše Trosečníka | Svobodná kultura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Informace

This entry was posted on 26. 07. 2019 by in Megathema, Zprávy and tagged , , , .