Svobodná kultura

Přirozenost, svoboda a tradice

Konservativní dvanáctero

Po Facebooku koluje rok staré konservativní krédo Roberta Masaroviče (číslování mé):

 1. Ženy nemají penis
 2. Evropa je kontinent
 3. Demokracie nemá přívlastky
 4. Nacisté byli levičáci
 5. Komunizmus neplodí rovnost, ale mrtvé
 6. Názor nejsou fakta
 7. Muži mají penis
 8. Svoboda není zadarmo
 9. Migrace není základní lidské právo
 10. Daně nad 15% jsou zločin
 11. Dotace jsou zlo
 12. Mýlit se je lidské

Je to nepříliš urovnaná směska mladočeských thesí:

Ženy nemají penis + Muži mají penis

To sice obecně platí, ale i tak se narodí XX a XY, které mají hermafroditní rysy. Chápu, co se tím chce říci, ale takto striktně to jednoduše nejde. Existuje také řada mužů, kteří o penis přišli následkem penektomie.

Evropa je kontinent

To je kritika Evropské unie, která sama sebe vydává za jedinou představitelku Evropy, ačkoliv existuje Rada Evropy či Evropské společenství volného obchodu. Problém je ve vymezení toho, co je kontinent. Předěl mezi Evropou a Asií je čistě arbitrární, obdobně mezi Asií a Afrikou. Obdobně není jasná, zda se má nějak rozdělit Amerika. Proto je asi nejlepší vycházet z olympijské vlajky, která má 5 kontinentů: „modrý kruh – Evropa, žlutý kruh – Asie, černý kruh – Afrika, zelený kruh – Austrálie, červený kruh – Amerika“. Stačilo jednoduše napsat: „Evropa je zeměpisný pojem.“

Demokracie nemá přívlastky

Je dosti sporné tvrzení. Chápu, co se jím chce říci, ale může být užitečné přívlastek připojit, např. autoritativní demokracie pro II. republiku.

Nacisté byli levičáci

To je největší nesmysl dvanáctera a důvod, proč bych ho nikdy nepodepsal. Jedná se o urputnou neoliberální thesi, která nejen, že dává fascismus a nacismus nalevo, ale dokonce neumí odlišit konservatismus a socialismus a obojí klade rovněž nalevo. Neoliberálové totiž politické směry rozlišují jen podle míry kolektivismu a individualismu. Co je kolektivní, je vždy levicové, co je individuální je vždy pravicové. Nacionalismus je podle nich také levicový. Slavný Nolanův diagram dokonce dává levicovosti dvě dimense: osobní a ekonomickou. Jenže podstata pravolevého sporu je jinde: ve vztahu k autoritě. Pro pravici, tedy konservativce, je hlavní řád. Pro levici, tedy liberály, je hlavní svoboda. Když se zrodil socialismus, posunul liberály do středu a sebe postavil na levici, protože tvrdil, že bez solidarity a ekonomické nezávislosti není skutečná svoboda. Původní socialismus byl hodně anarchistický (I. internacionála).

Komunizmus neplodí rovnost, ale mrtvé

To je jen bojové heslo, které se dá říci o každé ideologii: od křesťanství (křížové výpravy) až po neokonservatismus (bombardování Jugoslávie).

Názor nejsou fakta

Ano, ale to do politického kréda nepatří. Je to truismus.

Svoboda není zadarmo

Chápu, co se tím chce říct, ale opět pouhé bojové heslo. Např. svoboda projevu je zadarmo a její potlačování censurou má své náklady, někdy i dosti vysoké (armády censorů na Facebooku).

Migrace není základní lidské právo

Nepřesné vyjádření a doslova pravý opak je pravda: Emigrace (vystěhovalectví) je základní právo, žádný stát není oprávněn své občany držet v zemi jako otroky. Thesí se chtělo říci, že imigrace (přistěhovalectví) není lidské právo, ale autorovi nic nebránilo to tak napsat.

Daně nad 15% jsou zločin

Další neoliberální nesmysl. Proč 15 %? Proč zločin? Ryze arbitrární vymezení.

Dotace jsou zlo

Asi ano, ale chtělo by to hlubší zamyšlení a rozvést to.

Mýlit se je lidské

Další truismus, který do politického kréda nepatří.

 

Jasně jsem demonstroval, co mi na mladočešství vadí: povrchní nepřesnost. Snad si tedy Trikolóra vezme více od Robejškových realistů z nyní již bohužel zaniklého Institutu 2080 než od od ODS.

About Guy Peters

4 comments on “Konservativní dvanáctero

 1. gogo
  19. 07. 2019

  A jéje, spory o pravici a levici.

  Máte pocit, že komunisté nectili autority? To byste soudruha Stalina zarmoutil.

  Tyhle debaty jsou poměrně nesmyslné zejména pokud opustíme úzký kontext. Např. mám známého, který se nerozpakuje po vzoru dnešních německých bolševiků označovat za pravici všechno co se mu nelíbí a jedním dechem je pak nazvat fašisty. Na straně druhé je ale velkým obdivovatelem premiérky Thatherové. Byla ona dáma fašistkou? Nejspíš ano, ale jemu při takovém dotazu málem praskla žilka.

  Jediné dva pro mě přijatelné pohledy jsou tyto:
  1. ekonomický: pravice= individualismus, minimální stát / levice=kolektivismus, vše regulující stát
  2. tradiční-historický: pravice=konservatismus, elitářství / levice = revoluce, lidové masy

  já se pravo-levému dělení vyhýbám jak jen to jde, protože skoro vždy vede ke zmatení diskuse. A pokud někdo diskusi začne tím, že označí Hitlera za pravičáka, je vymalováno už od začátku.

  Podle mě s tím nesmyslem přišli Němci a komunisti, protože se sami usadili na levici a nemohli snést, aby tam seděl i Adolf se svou Národně Socialistickou Německou Stranou Práce.

  • Guy Peters
   22. 07. 2019

   U ideologiií se posuzuje ideál. Ano, spousta komunistů autority ctila, protože to byla náhrada za zrušený konservativismus. Ale ideál to nebyl.

   Jediný správný pohled je historický. Pravice za Francouzské revoluce chránila královské prerogativy, levice chtěla více autonomie.

   Hitler pravičák byl, stejně jako Žirinovskij není žádný liberál. Název není dogma, to je vodníkovské cliché.

   • gogo
    22. 07. 2019

    V jakém smyslu byl podle vás Hitler pravičák?

   • Guy Peters
    29. 07. 2019

    Prosazoval řád a autoritu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Information

This entry was posted on 19. 07. 2019 by in Analysy and tagged , , , .