Svobodná kultura

Přirozenost, svoboda a tradice

Čaputová je nový Havel

SK analysuje pravdoláskovní tichou poštu: Druhořadý US publicista a International Engagement Officer ministerstva zahraničí za Obamy, Jeffrey Stacey, napsal do New York Times komentář Is a Tide Turning Against Populism? V něm se typicky americkým způsobem pokouší srovnávat nesrovnatelné a manichejským způsobem vykreslit konflikt „liberálů“ a populistů. O Slovensku tam píše:

The most interesting case is Slovakia, where the polls leading up to this spring’s election showed a pair of populist candidates in the lead. But in the end a less bombastic Western-oriented political novice eked out an impressive victory. The victor, Zuzana Caputova, took advantage of anti-populist sentiment spurred by the murder of a crusading anti-corruption journalist.

[…]

What’s more, Ms. Caputova’s rise and solid block of support — both noteworthy for such a deeply conservative country — are inspiring opposition leaders in other countries.

Tedy nic zajímavého, jen primitivní dojmologie. Článek však zaujal Respekt a ten tomu dal jiné grády:

Dokonce si pracovně můžeme říct, že v regionu vyrostl nový Havel. Není napodobeninou toho starého. Vyrostl v nových poměrech, s jinými zkušenostmi, ale s podobnou přesvědčivostí, autenticitou a hlavně stejnými ideály, o něž se lze opřít.

[…]

Havel je zpět, hezčí než dřív a v nové síle.

Za povšimnutí stojí, že Stacey o liberální demokracii nenapsal ani slovo, Respekt ji zdůrazňuje: „poslední skromné volební úspěchy zdejších stoupenců liberální demokracie“. A stejně jako Šídlo rehabilitoval pojem „Pravda a láska“, Švehla zase „havlista“.

 

About Guy Peters

10 comments on “Čaputová je nový Havel

 1. Francis Bacon
  15. 07. 2019

  Nejzajímavější je toto: „ anti-populist sentiment spurred by the murder“

  V podstatě přiznání, že vražda z nejistého motivu byla zneužita na reakční potlačení lidu.

  To se mi líbí

 2. gogo
  16. 07. 2019

  Jen by měla paní Čaputová mnohem víc mluvit, vyjadřovat hodnoty, aby se s tím mohli všichni seznámit a udělat si sami obrázek.
  Její označení za nového Havla bych v podstatě přijal, pokud to není míněno příliš mechanicky a doslovně. Myslím, že to sedí hodnotově a nejspíš i v oblasti loutkovodičů.

  To se mi líbí

 3. Guy Peters
  17. 07. 2019

  No, na rozdíl od ní Havel přeci jen něco dokázal.

  To se mi líbí

  • gogo
   18. 07. 2019

   Havel byl vybrán do své role v jiné době, kdy se formálně měnily dějiny. Jinak si myslím, že je mezi nimi hodně paralel. Čaputová sice zvládla vystudovat, což se Havlovi nikdy nepodařilo, ale oba žili z peněz zahraničních agentů a ne normální prací. Oba byli vybráni pro roli a oba se stali presidenty v podstatě analogickým způsobem. Havel měl štěstí, že si mohl užít ještě i zahraniční slávy, s tím Čaputová počítat nemůže, dnes tohle nikoho nezajímá a dojemné příběhy z východní Evropy nikoho nezajímají.
   Havel dokázal naši zem připravit o polovinu zlata, to si myslím, že Čaputová nedokáže, ale věřím, že si to vynahradí v jiné oblasti.
   Pro mě jsou to koníci ze stejné stáje, jen nasazeni jindy a v jiném závodě.

   To se mi líbí

   • Guy Peters
    18. 07. 2019

    Havel si ji vybral v 70. letech, když založil Chartu a stal se vůdcem oposice.

    Havel byl spisovatel, dostával normální honoráře za své hry.

    Havel o zlatu nerozhodoval.

    To se mi líbí

    • gogo
     18. 07. 2019

     Historický Havel moc velký vůdce nebyl a potvrzují to i pamětníci. Peníze dostával formálně za hry a sám tomu asi i věřit. Měly být na podporu disentu, ale Havel je většinou prochlastal s kumpány a nikomu kromě svých kamarádů nic nedal.
     O zlato se zasloužil spolu s kumpánem Tošovským, kterého cíleně jmenoval na oba posty, které byly potřeba k provedení prodeje zlata za dluhopisy. On to samozřejmě neorganizoval, na to byl prostě hlupák.

     To se mi líbí

     • Guy Peters
      19. 07. 2019

      No, já znám přímo dissidenty a věřím jim.

      Na podporu dissentu byly jiné peníze.

      Ano, odpovídá Tošovský. Nikdo neodpovídá za jiného svéprávného člověka.

      To se mi líbí

      • gogo
       19. 07. 2019

       Já neříkám, že odpovídá za Tošovského. Já říkám, že je spoluvinen.

       Myslíte, že kdyby se dohledaly všechny reprízy Havlových her do roku 1990 v zahraničí a všechna placená užití jeho textů, srovnalo se to s analogickými autory a použily se obvyklé taxy, že by to odpovídalo penězům, které Havlovi protekly rukama?
       V takovém případě by existující lepší autoři museli být miliardáři. Že tomu věřil samotný Havel, vím a ani mě to nepřekvapuje.

       To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Informace

This entry was posted on 15. 07. 2019 by in Megathema, Zprávy and tagged , , , .