Svobodná kultura

Ostrov rozumu v moři všeobecného šílenství

První dojmy z Minds

Protože na Facebooku zuří censura čínských rozměrů, bylo nezbytné se někam přesunout. Google+ je passé, na ВКонтакте prý zuří censura a je moc ruská, tak přirozenou volbou byly Minds. Vyzkoušel jsem webovskou i androidní aplikaci. Jsem tam krátce, od 5. září 2018, takže jen první dojmy:

Nevýhody

Začnu nevýhodami. Největší je, že Minds jsou opravdu malé, asi 1000× menší než Facebook. Celkem usilovným hledáním jsem našel asi 30 Čechů, z nich většina Minds vyzkoušela a zase odešla. Výjimkou je Jan Jirkal a Pavel Ryšavý. Na Minds jsou většinou Vietnamci, stejně jako na Orkut, síti, která předběhla dobu, bývali hlavně Brasilci.

Pro někoho může být nevýhodou zastaralý design, asi tak na úrovni Facebooku z roku 2010. Pokud hledáte nejnovější WWW trendy, tak na Minds je nehledejte.

Nepříjemností, která může člověka odradit, je, že místo reklamy se vám do newsfeedu vkládají placené posty. Jsou identifikovány tím, že jsou označeny Boosted a člověk se je brzo naučí přeskakovat. Navíc na jednom místě roluje více příspěvků, čímž se také dají snadno identifikovat.

Tím však nevýhody překvapivě končí.

Výhody

Největší je totální absence censury. A to jak politické, kterou Facebooku vnutili papalášové EU jako je Jourová, tak překvapivě i puritánské, kterou měl Facebook na základě kalvinistické tradice, která je v USA stále živá, od počátku.

Ovládání je hodně odlišné od Facebooku, ale je intuitivní a dá se na něj zvyknout. Na rozdíl od Facebooku se také neustále nemění. Názvosloví je specifické. Minds nerozlišují mezi profilem a stránkou, obojí je channel (kanál). Koncept přátelství (odsouhlasení sledování) neexistuje, používá se twitterovská jednostranná subskripce. Skupina je skupina. Příspěvek lze připnout nahoru.

Velkou zvláštností je financování Minds. Na rozdíl od Facebooku, které se o své zisky s uživateli nijak nedělí, Minds ano a odměnování používá na každém kroku. Má vlastní derivát Etherea, token, přičemž 1 token je 0,5 mETH ~ 2,50 Kč. Za své větší aktivity prvního dne jsem nasbíral asi 5 Kč; jindy kolem 2 Kč.

Tokeny (pokud nějaké máte) můžete používat na mikroplatby – odměny ostatním za zajímavé posty, které jednoduše pošlete pomocí funkce Wire. Nejmenší množství, které lze poslat, je tisícina tokenu, tedy 0,25 hal. Tokeny lze za poplatek převést do vaší peněženky ETH.

Závěr

Určitě se vyplatí účet na Minds zřídit. Osobně ho hodlám využívat primárně pro obsah, který censura na Facebooku nepřipustí.

Aktualisováno.

About Guy Peters

2 comments on “První dojmy z Minds

  1. Jiri Marek
    09. 09. 2018

    Takze neco jako Steemit.. https://steemit.com/@jirkamarek

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Informace

This entry was posted on 07. 09. 2018 by in Zprávy and tagged , , , , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

Prameny ke COVID-19
Hurisky aneb 72 panen v islámském ráji
Brněnská skautka Lucie Myslíková, nový mediální kitsch
Koho sledovat na Facebooku