Svobodná kultura

Secessio plebis

Výsledky 1. kola presidentských voleb

Přestože loseři na Praze 8, Praha-Libuši a Špindlerově Mlýně ani v 7 hodin večer, tj. 5 hodin od ukončení voleb, nejsou schopni sečíst výsledky, nastal čas na zhodnocení voleb, neboť 2 ‰ nesečtených okrsků zřejmě výsledky ovlivní jen o 1 ‱.

V úterý 9. ledna 2017 jsem dal odhad, který lze zhodnotit takto:

  1. Miloš Zeman: odhad 37 %, skutečnost: 38,6 %. Rozdíl: 1,6 p. b. Netušil jsem, že Zemanova podpora je o něco větší.
  2. Jiří Drahoš: odhad 25 %, skutečnost: 26,6 %. Rozdíl: 1,6 p. b. Myslím, že na rozdíl od svého okolí, které Drahošovi nevěřilo, jsem to odhadl velice přesně. Bylo zřejmé, že antizemanovci, kromě hard core Pravdy a lásky, která volila Fischera, a mladých, kteří volili Hilšera, budou všichni volit Drahoše.
  3. Pavel Fischer: odhad 12 %, skutečnost: 10,2 %. Rozdíl: -1,8 p. b. Fischera jsem na základě chvástání Pravdy a lásky přecenil. Nebyl ani zdaleka tak silný, aby posici Drahoše ohrozil.
  4. Michal Horáček: odhad 9 %, skutečnost: 9,2 %. Rozdíl: 0,2 p. b. Prakticky přesný odhad. Bylo jasné, že Horáček zcela propadne.
  5. Mirek Topolánek: odhad 6,5 %, skutečnost: 4,3 %. Rozdíl: -2,2 p. b. Ačkoliv ódesáci se velice cítili, bylo jasné, že oslovuje jen skalní stoupence ODS. Všem ostatním neměl co nabídnout. Přesto jsem mu pod vlivem své bubliny dal moc.
  6. Marek Hilšer: odhad 6 %, skutečnost: 8,8 %. Rozdíl: 2,8 p. b. Podcenil jsem ho, protože jsem nebral v potaz sílu a nezávislost mladých. Je to nový fenomén, pirátský, se kterým je nutné stále více počítat.
  7. Vratislav Kulhánek: odhad 3 %, skutečnost: 0,5 %. Rozdíl: -2,5 p. b. Tady jsem příliš dal na svou starou bublinu, odboráře, kteří ho vždy až nábožně uctívali. Ale tahle sociální skupina hraje stále menší roli a brzy zcela zmizí.
  8. Jiří Hynek: odhad 1 %, skutečnost: 1,2 %. Rozdíl: 0,2 p. b. To považuji za přesný odhad. Bohužel tento nadějný kandidát neměl schopnost oslovit relevantní skupinu voličů.
  9. Petr Hannig: odhad 0,50 %, skutečnost: 0,6 %. Rozdíl: 0,1 p. b. Velice přesný odhad, který byl bohužel zkalen tím, že jsem později dal na Tomáše Pecinu a extrémně přecenil význam jeho rozhovoru pro DVTV. Počty diváků tam raději neuvádějí, ale musí to být nejvýše desítky tisíc lidí.

Výsledky lze zhodnotit tak, že čestný výsledek předvedli jen Zeman, Drahoš a Fischer; ostatní kandidovat neměli, protože na to neměli, zejména Horáček. Avšak Hilšer svou kandidaturu nemyslel vážně, a to ho omlouvá.

Ukazuje se, že už v prvním kole jsou výsledky polarisované do dvou táborů: Zeman × Drahoš. Pravda a láska není schopna uspořádat primárky, Kroměřížská výzva totálně selhala, takže její ostatní kandidáti (Fischer, Horáček & Topolánek) se chtě nechtě museli vymlátit až v první kole.

Druhé kolo podle mne bude velice těsné, vítěz vyhraje o 2 p. b. a bude to Zeman. Nicméně, nevsadil bych si na to.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 13. 01. 2018 by in Analysy, Zprávy and tagged , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: