Svobodná kultura

Secessio plebis

Renegát Jiří Peňás

Sluníčkáře už nikdo nebere vážně; jsou jen směšní. Proto se začali zaměřovat na nepřítele ve vlastních řadách; tam je ještě jistá chance, že po brutálním nátlaku se dotyčný vrátí do stáda.

Naposledy se stal předmětem nevybíravých útoků Pravdy a lásky Jiří Peňás. Osobně jsem si ho sice všiml, až když v letech 2000-9 psal do Týdne, ale pro Pravdu a lásku zůstává jeho hlavní období roky 1995-2000, kdy byl vedoucím kulturní rubriky Respektu, což už je něco.

Teď na Facebooku publikoval velice stručný kommentář:

Zajímavá věc, že to, co je ve Francii, kde je to samozřejmě mnohem větší a ostřejší problém, předmětem snahy zachovat emancipaci a sekulární charakter státu, je tady předmětem pohoršení a demonstrace podivně chápané tolerance. Myslím tím ty tzv. burkiny, jež jsou přenesením šárii do bazénu.

To si silně naběhl. Pravdoláskaři mu to oplatili nevybíravými výrazy:

Už ti taky hrabe?

Milý pane Peňási, pobyt v redakci Echa má na Vás zvláštní vliv

ja celkem chápu že se rozvinutejch jednodílnejch plavek boji jouda co v zivote nebyl dál nez na mácháči, proc se k tomu pridává sectelej a zcestovalej hodnej kluk jako tady pan Penas kteryho si uprimne povazuju a rad ho ctu, to je pro me zahada. asi to bude nejaka tajna uchylka, soudim podle toho ze sam to nijak dal nerozmazava.

Vrcholem odsudku bylo, že hnědne. Proč? Protože si dovolil říci, co ví každý myslící člověk: Burqini jsou projevem náboženství, konkrétně islámu. Protože nejsou projevem víry, ale náboženského příkazu cudnosti, jsou výrazem Božího zákona, tedy šarí’a. A islámský Boží zákon nelze v evropském prostoru tolerovat.

Ještě bych dokázal pochopit, že někdo hájí burqini z rádoby liberálních názorů, tj. ať si každý nosí, co chce, protože nevnímá ohrožení evropské civilisace obrozeným islámem, salafismem. Ale proč popírá náboženský význam burqin? Komu co chce nalhat? Sám sobě?

Každopádně, Peňás prokázal nesmírnou statečnost, protože se postavil svým druhům, i když ho označili za fascistu z SA – Braunhemden. Ukázal, že je mu pravda přednější než groupthink. A proto se stává prvním nositelem ceny Roye Larnera.

Reklamy

About Guy Peters

One comment on “Renegát Jiří Peňás

  1. Pingback: Burqini pro muže | Svobodná kultura

Komentáře nejsou povoleny.

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: