Svobodná kultura

Secessio plebis

Co se nestalo jako součást progressivistické propagandy

Tvrzený rozdíl mezi Východem a Západem spočívá v tom, že Západ prý propagandu nepoužívá, svobodná media prý píší zcela nezávisle. Nic není více daleko od pravdy.

Zatímco orientální kultura je daleko více emotivní, a proto je východní propaganda postavena na prášilovství (a je výrazem zlé vůle to označovat za lhaní), západní je postavena na racionalitě, a proto západní propaganda musí být mnohem více faktografická.

Hlavním nástrojem západní propagandy je proto mlčení. O čem se mlčí, to se nestalo; stalo se jen to, o čem se mluví. Typickým příkladem jsou islámské sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem. O čem se mlčet nedá, to se odspinuje. Např. u islámských vražd v Evropě se nikdy neukáží oběti, nebo nejvýše z uctivé dálky, u massakrů připisovaným nepřátelům Západu vždy.

Další zajímavou methodou je popisovat, co se nestalo, a proč se to mělo stát. Jde o pozoruhodný trick, protože podstatou zpravodajství je popsat, co se stalo. Typickým příkladem je manipulativní článek kontroversního novináře Ondřeje Kundry v časopise Respekt. Podle Kundry president republiky Zeman „odmítl“ vyznamenat atentátníky na Heydricha. Ve skutečnosti ovšem Zeman „neodmítl“, protože neměl co odmítat, jelikož Gabčík s Kubišem již dostali nejvyšší české vyznamenání a žádné další jim nelze udělit. Pravdoláskař Kiska tedy aspoň Gabčíka povýšil na generálmajora. Tím vytvořil prostor, aby příští pravdoláskařský president povýšil Gabčíka generálporučíka nebo dokonce (armádního) generála. Je to přirozeně nesmysl:

„Obávám se, že naši potomci se budou učit, jak sedm československých generálů vzdorovalo v kostele Cyrila a Metoděje obrovské přesile nacistů poté, co zlikvidovali Reinharda Heydricha. Toho bych se už nechtěl dožít.“

Ačkoliv tedy Kundra vykonstruoval zprávu o tom, co se nestalo, převzala ji všechna pravdoláskařská i ostatní mainstreamová media: Aktuálně, iDNES, Lidovky, DeníkBlesk, TV Nova, Šafr, Extra, Info, Eurozprávy, Krize15, kriticky i G a Parlamentní listy.

Obdobným příkladem, jen o něco lepším, je zpráva České televise o odhalení pamětní desky Zdeňka Jirotky v Ostravě. Nicméně, věta:

Není tam po něm pojmenovaná ani ulice, dosud chyběla i pamětní deska.

nemá ve slušném zpravodajství co pohledávat. Jakým právem kdo kritisuje, že v Ostravě nemají Jirotkovu ulici? To má ni nějaký nárok? Ta věta je čistou manipulací a aktivismem. Přejmenování ulic je znakem nejistých a nestabilních régimů.

Posledním příkladem je článek BBC o tom, že americký president Trump „porušil“ dvacetiletou „tradici“ sváteční večeře na oslavu konce islámského svátku Ramadánu. Tyto večeře začal pořádat US president Clinton z Demokratické strany (1993–2001), zřejmě v roce 1996 na radu své ženy, a pokračovali v nich i další presidenti. BBC manipuluje:

It became an annual tradition from 1999…

Takže Clinton něco rozhodne a hned je z toho tradice. Typicky pravdoláskářské překroucení termínu, které známe i v ČR: „tradice“ odstoupení celé vlády po demisi premiéra. Nejvyšší čas pravdoláskařům vysvětlit, že mají přestat lhát.

Reklamy

About Guy Peters

One comment on “Co se nestalo jako součást progressivistické propagandy

  1. Pingback: Cena Roye Larnera | Svobodná kultura

Komentáře nejsou povoleny.

Informace

This entry was posted on 09. 07. 2017 by in Analysy, Propaganda & hoaxy and tagged , , , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: