Svobodná kultura

Secessio plebis

Konec třetí cesty – Balšínek se zásadním způsobem plete

Je obtížné periodisovat soudobé politické dějiny. Dalibor Balšínek se u příležitosti vzniku Realistů pokusil analysovat hlubší trendy. Jeho zásadní problém ale zůstává, že stejně jako pražská kavárna je uhranut dvojicí Zeman & Babiš a nic jiného nevidí. Ve skutečnosti končí jedna éra evropských dějin.

Věk třetí cesty (1983–2008)

Období třetí cesty lze charakterisovat jako partnerství idealistů, což jsou pravicoví neokonservativci, středoví progresivisté a nová levice zelených. K hlavním představitelům patří Bill Clinton, Tony Blair a Joschka Fischer (symptomaticky se zdrobnělinami jako křestními jmény).

Třetí cesta začíná definitivním krachem klassického socialismu v roce 1983: Ve Francii ji v březnu 1983 ukončil samotný socialistický president François Mitterrand (tournant de la rigueur) a ve Spojeném království II. vítězství Margaret Thatcher (9. června 1983). Zlatými léty třetí cesty je věk zelených (1985–2005), a to především v 90. letech (9. listopadu 1989 – 11. září 2001), který se vyznačoval washingtonským konsensem a sociálními reformami v Německu. Soumrak této éry začal 15. září 2008 pádem banky Lehman Brothers. V současné době žijeme v jedné krisi za druhou (hypothéční, řecká, ukrajinská, migrační), kterou neokonservativní konsensus (Angela Merkelová & David Cameron) není schopen vyřešit. Hlavní ideolog této doby, Daniel Cohn-Bendit, je zcela mimo.

 

Reklamy

About Guy Peters

One comment on “Konec třetí cesty – Balšínek se zásadním způsobem plete

  1. Pingback: Jak Facebook censuruje | Svobodná kultura

Komentáře nejsou povoleny.

Informace

This entry was posted on 01. 07. 2017 by in Komentáře and tagged , , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: