Svobodná kultura

Secessio plebis

Požár v Londýně

V Londýně mnoho lidí zemřelo po požáru bytového domu. Mohl by se podobný případ stát v České republice?

Před nedávnem jsem předpověděl, že ČR čeká obří požár obytného domu. Moje předpověď se naplnila částečně, požár totiž zachvátil londýnský bytový dům.

Takovou předpověď jsem vyslovil, protože se domnívám, že se v České republice dlouho neodehrála podobná katastrofa, a statisticky a pravděpodobně se tak jednou stane, a navíc požární předpisy bytových domů nepovažuji za zcela dokonalé.

Před 22 lety hořelo v hotelu Olympic, zemřelo osm lidí.

Konkrétně se mi v minulosti stávalo, že vchodové dveře v bytových domech bývaly zamčené, vyžadovaly chip, apod. Ale to se snad zlepšuje – v případě požáru nebude čas lovit klíče ani chipy, a pokud v domě vlastně ani nebydlíte, jste v pasti.

Ovšem české předpisy jsou zřejmě zlaté v porovnání s britskými, které jsou, obávám se, zcela nedostatečné.

V Londýně shořel 120 bytový dům jako zápalky, první zprávy ukazují šokující nedostatek požární bezpečnosti, pouze jedno úzké schodiště v celém domě (24 patrovém), nefunkční suchovody, atd.

K požáru se přidalo nové obložení domu z… polyethylenu. Podle BBC bylo obložení z hliníkových plátů, mezi které bylo vloženo umělohmotné jádro.

V České republice v současné době probíhá vlna „zateplování“, při kterém se používá polystyren – také velice hořlavá látka. Porovnejte s požárem na Düsseldorfském letišti v roce 1996, při kterém se nadýchalo zplodin z polystyrenu, a zemřelo,  17 lidí.

Odhlédnouce od pochybností nad ekonomickou smysluplností zateplování tímto způsobem, kterou nemám za prokázanou, tyto polystyrenové doutnáky na façadách podle mě představují hrozbu.

V Čechách ovšem přeci jenom riziko jest menší, než v Londýně, v chudobné čtvrti plné immigrantů, kteří mají často podivuhodné zvyky, neznají zásady bezpečného užití plynového plamenu, apod., z čehož často vznikají požáry. Možná překvapivě, ale české obyvatelstvo, zdá se, oheň užívá převážně bezpečně.

Ve vyhořelém londýnském domě bydleli převážně immigranti. Navíc v současnosti probíhá svátek Ramadán, kdy muslimové smějí jíst jen v noci…

Požár také mohl vzniknout ve vadných elektrických rozvodech, se kterými byly již v minulosti v domě problémy, jak píše místní spolek.

Druhým aspektem jsou už zmíněná požárně bezpečnostní pravidla. Na nich se ukazují rozdílné přístupy ČR a Británie, protože v prvně jmenované je přeregulováno, zatímco ve druhé je podregulováno.

Zaráží mě ještě jedna věc, že orgány odmítly sdělit počet pohřešovaných lidí (a tedy mrtvých, protože není pravděpodobné, že někdo další přežil).

Možná k tomu mají dobré důvody, které nechápu, ale obávám se, že se snaží politikařit a dávkovat hněv.

Byl bych totiž překvapen, pokud omluvíte další morbidní předpověď, pokud počet mrtvých lidí bude menší než sto.

Nastaveno. BBC přinesla obrazy z demonstrací velmi rozlobených obyvatelů, ve kterých vidíme, jak si immigranti představují život v Evropě. Vidíme, jak maskovaní muži buší a lomcují dveřmi místní radnice, načež agressivní ženy řvou prázdná hesla jako „chceme spravedlnost“ a nejsou schopny formulovat kloudnou větu a jen opakují nesmysly.

V jiném článku zase BBC píše, že v minulosti se ve vyhořelém domě v únikových chodbách občas nacházely odpadky, jako matrac, starý spotřebič, apod.

Některá media (zejména levicová) se celý problém nyní snaží postavit do posic třídní nenávisti.

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 15. 06. 2017 by in Analysy.

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: