Svobodná kultura

Secessio plebis

Donald John Trump: prvních 100 dní

Svobodná kultura se americkým presidentem zabývá docela často. A protože 1. května 2017 uplyne prvních 100 dní Trumpa ve funkci, je na čase zhodnotit jeho zatímní výsledky.

Stále platnou zůstává these, že Trump je zatím jedinou nadějí, že plebejci porazí elitáře. Miloš Zeman je presidentem republiky v parlamentním systému, tedy jeho moc je omezená, a nikde jinde v atlantické civilisaci tribuni lidu nevládnou, protože Rusko do ní nelze počítat.

V zahraniční politice přinesl Trump velké zklamání. Dne 7. dubna 2017 zaútočil na Sýrii, o čemž jsme psali. Bylo to na základě z nezávislých zdrojů nepotvrzené zprávy islámských terroristů al-Qāʿidah, že na ně Syrská arabská armáda zaútočila sarinem. Útok USA byl operetní, takže je otázkou, co bylo jeho pravým cílem. Vojenskou konfrontaci s KLDR zřejmě naštěstí odpískal.

V domácí politice se mu nedaří. Muslim ban mu 2× zrušily federální soudy: Washington v. TrumpHawaii v. Trump. Zrušení Obamacare narazilo na odpor, neboť řada poslanců GOP reformu považovala za Obamacare-Lite a jiní naopak za příliš dalekosáhlou. Na druhou stranu prosadil konservativního soudce do SCOTUS, daří se mu bojovat s odchodem investic z USA a zvyšovat počet pracovních míst.

Co je v pozadí? V Bílém době probíhá bitva mezi neokonservativními globalisty, které vede Trumpův zeť, Jared Kushner, a paleokonservativními nacionalisty, které vede Steve Bannon, spoluzakladatel Breitbartu a architekt vítězné kampaně. Paleokonservativci byli oslabeni neúspěchy v domácí politice a Trumpovou žárlivostí na Bannona, protože Bannon je obecně považován za vůdce alt-right revoluce. Dne 5. dubna 2017 byl Bannon vyhozen jako stálý člen Národní bezpečnostní rady.

Celkové dojmy jsou tedy smíšené. Zatím nepovažuji Trumpa za ztracenou vartu, ale nadšení zmizelo.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 23. 04. 2017 by in Analysy and tagged , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: