Svobodná kultura

Secessio plebis

Trump: útočná válka proti Sýrii; nejhorší obavy se potvrdily

Americký president Trump nařídil zaútočit proti souverenní zemi. Proti letecké základně vystřelili američtí agressoři pět tuctů raket s plochou dráhou letu.

Dosud antitrumpovská propaganda tvrdila, že Trump je představitelem politického realismu, útočnou válkou proti Sýrii na smyšlených základech se ovšem jasně postavil do politického idealismu, extremně kontroversního směru, který zavinil mnoho set tisíc mrtvých lidí při válkách s pochybnými či zcela lživými záminkami.

Trump se dosud k Sýrii stavěl zdrženlivě.

Po podezřelém a dosud nevyšetřeném incidentu, při kterém zemřeli lidé zřejmě následkem bojových jedovatých plynů se však jeho postoj změnil.

Západní propaganda svým obvyklým modem operandi začala mohutnou offensivu proti odpůrcům západních spojenců a snažila se od počátku vinu za smrt civilistů házet na Sýrii a jejího spojence, Rusko, ač ani jeden nemá motiv, jakož i od počátku budovat půdu pro illegální útočnou válku a posici Západu jakožto světového četníka i soudce v jednom.

Západní velvyslanci v radě bezpečnosti OSN se předháněli v antiruské demagogii.

Nakonec americká armáda zaútočila proti syrské letecké základně a zavraždila několik syrských vojáků.

Analysa: Francis Bacon

Od začátku možnosti Trumpa v úřadu presidenta Spojených států existovaly obavy, že přeci jen bude stejný jako jeho předchůdci v úřadě.

Obavy vzbuzoval jeho politický postoj realismu, který by mohl znamenat bezohlednou agressivní politiku.

Ovšem svým možným přechodem k idealismu se potvrdily daleko horší obavy. Političtí idealisté-progressivisté zdánlivě šíří Dobro po světě.

Ve skutečnosti šíří zmar a utrpení, a zároveň oslabují svou vlastní posici.

Bylo možno doufat, že Trump bude realistou ukotveným katholickou morálkou.

Nicméně nyní se spíše zdá, že byl oklamán americkými tajným službami, médii, establishmentem, které mu předložili situaci zcela jednoznačnou, postavili jakýsi fait accompli, na který neměl možnost nereagovat, a podlehl tak establishmentové demagogii a propagandě.

Americké tajné služby jsou pověstné manipulací veřejného mínění i amateurismem a tendencí k totatalitarismu absolutní kontrolou občanů i absolutní bezskrupulosností.

Těžko hodnotit význam ztráty funkce Stephena Bannona v národní bezpečnostní radě, nicméně útok proti Sýrii některá americká media hodnotí jako další důkaz oslabení jeho vlivu.

Znamenalo by to oslabení ve prospěch idealistických extremistů pravdoláskařského či neokonservativního směru, na př. Jareda Kushnera, o kterém Bannon prohlásil po vzájemné ostrém sporu, „nemůžeme dosáhnouti kompromisu, Vy jste demokrat!“

Kushner, Trumpův nejbližší poradce,  je skutečně demokratem, tj. příznivcem či členem americké Demokratické strany.

Tento posun, pokud skutečný, představuje vážné ohrožení světového míru a může mít dalekosáhlé důsledky.

Na druhou stranu, nemusí znamenat vůbec nic, a může jít o pouhé vrtění psem.

Přestože Rusko Spojené státy po bombardování Mosulu, při kterém zemřely sta lidí, nijak nepotrestalo, Spojené státy mají pocit, že mají jakési právo trestat Sýrii a Rusko.

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 07. 04. 2017 by in Analysy, Zprávy and tagged , , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: