Svobodná kultura

Secessio plebis

Pravdoláskařská fake news

V ČR málo známý, ale obecně rozšířený časopis Politico s 300 zaměstnanci,  který začínal jako parlamentní zpravodaj o Washingtonu, ale nyní je obecně politické medium establishmentu, ve svém dvouměsíčníku Politico Magazine uveřejnil článek Jamese P. Rubina The Leader of the Free World Meets Donald Trump.

Jamie Rubin je zajímavý případ člověka, který jen nezamlčuje či nemanipuluje, což jsou 2 hlavní pravdoláskařské taktiky, kterými se vyznačuje např. Respekt, ale rovnou lže. Proto je jeho článek typická fake news. Jeho lži jsou tak zjevné, že mohou sloužit jako ukázkový příklad. Navíc je to pozoruhodný příklad člověka, který vždy sáhne vedle: Byl hlavní mluvčí pro zahraniční politiku Clarkovy kampaně v demokratických primárkách, než jeho zaměstnavatel hodil ručník do ringu. Poté byl seniorní poradce pro otázky národní bezpečnosti Kerryho kampaně, než ho Bush porazil. V roce 2008 radil Clintonové, než ji Obama porazil v primárkách. Zdá se, že jediný kvalifikační důvod někoho tak neschopného je jeho rasový původ.

Ve vlastním článku je už samotný nadpis nesmyslný: Merkelová není ani leadryně (ve volbách ji porazí Schulz), ani svobodného (v Německu neexistuje ani svoboda vyučovací, ani projevu, ani spolčovací (nechvalně známý Vereinsverbot), ani shromažďovací), ani světa (EU není ani Evropa, natož svět).

Další lži: „she is unfailingly modest, competent and consensus-oriented“. Ve skutečnosti kompetentní není: Nezvládla řeckou krisi, ukrajinskou krisi, ani migrační krisi. „Russia’s invasion of neighboring Ukraine“. Krym a Donbass není Ukrajina. Na Donbasse Rusko není; ruští vojáci nejsou Rusko, stejně jako američtí vojenští poradci na Ukrajině nejsou USA. „his ignorant critique of NATO“ Co NATO v posledních 10 letech udělalo dobře? „Germany would work with America based on shared values (the rule of law, tolerance and equal rights)“ Jenže „drobný“ problém je v tom, že v Německu neplatí nic z toho.

Nicméně, největší lež je toto: „As a victim of Soviet communism, Merkel was always going to be listened to carefully on the question of morality.“ Funkcionářka německého SSM obětí komunismu? Co přijde příště? Tajemník KSČ obětí komunismu?

„But it was her unexpected decision to accept some 1 million refugees that established her moral credentials, especially since no other political leader has taken such a political risk.“ Ve skutečnosti to chtěla revidovat. Jak ukazuje Robin Alexander v Die Getriebenen: Merkel und die Flüchtlingspolitik: Report aus dem Innern der Macht, v sobotu 12. září 2015 chtěla Merkelová zavřít hranice. Pak si rozmyslela ze zbabělosti před médii, protože nechtěla riskovat nového mrtvého Alana.

Znakem Rubinova článku není jen lhaní, ale i absolutní nepochopení toho, co to politika je a k čemu stát slouží: „The cruel irony of Trump’s election is that for many decades it was the United States that was seen as a moral leader.“ Morálním vůdcem může být kněz nebo církev, nikde ne stát, ten musí být mravně neutrální, jinak se zvrhne v tyranii, zde pravdoláskařskou. Pěkné příklady selhání USA: „Whether it was the Kurds in northern Iraq, Somalia, Bosnia, Kosovo, or the spending on medicine to treat millions suffering from HIV in Africa, the United States was the country expected to act.“

Nenapravitelní váleční štváči, jako je Rubin, chtěli mít ze Sýrii nový Afghánistán či Irák: „during the six years of civil war in Syria, Washington was seen as abdicating its traditional role.“ To se jim naštěstí nepovedlo.

Jedna lež už je v pravdoláskovních mediích natolik častá, že se stala novou „pravdou“: „Merkel stepped in to help hundreds of thousands of refugees fleeing war and chaos.“ Nicméně, ani usilovné a soustavné pravdoláskovní lhaní nic nezmění na tom, že uprchlík je ten, kdo prchá před nelegitimním pronásledováním a že válka ani chaos pronásledování není. „Trump not only rejects the idea that the United States should act to prevent tragedies like Syria“. Aha, takže Afghánistán či Irák tragédií nejsou.

„It’s Germany, too, that has led the world in imposing sanctions on Russia for its invasion and occupation of Ukraine.“ Lež. Ve skutečnosti to byl Obama. „Merkel is the wisest leader now in office in assessing the danger from Russia“. Aha, takže realističtější přístup k Rusku je lepší než McCainova rusofobie? Aspoň něco.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 18. 03. 2017 by in Analysy, Propaganda & hoaxy, Zprávy and tagged , , , , , , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: