Svobodná kultura

Secessio plebis

Druhý pokus omezit spolčovací svobodu v Německu nevyšel

To, že si v Německu nějakými lidskými právy hlavu nelámou, je obecně známo. Jen samotná spolčovací svoboda byla výrazně pošlapána 2×: V roce 1952 byli rozpuštěni neonacisté (SRP), v roce 1956 komunisté (KPD). Na rozdíl od tvrzení wiki se Německo po roce 2000 2× pokusilo rozpustit také ultrapravicovou NPD. První pokus zamítl 2. senát BVerfG usnesením z 18. 3. 2003, sp. zn. 2 BvB 1/01, o 154 odstavcích, druhý  rovněž 2. senát BVerfG rozsudkem ze 17. 1. 2017, sp. zn. 2 BvB 1/13, o 1010 odstavcích.

První pokus omezit lidská práva selhal na tom, že 30 z 200 představitelů NPD bylo agenty tajné policie, takže nebylo jasné, co je skutečná politika NPD a co je státní provokace. Druhý pokus selhal na tom, že NPD je příliš bezvýznamná a místo zákazu jí postačí odebrat státní dotace. Nicméně stranu jako takovou a její ideologii německý ústavní soud označil za protiústavní.

Ačkoliv BVerfG ovládají elitáři, realistický přístup k NPD nebyl překvapivý. I tak se setkal s nenávistí hard core neomarxistů: ČT označila NPD za neonacisty, zklamání vyjádřila jak nově ultralevicová SPD, tak tradičně ultralevicová Strana levice. Symptomatické bylo vyjádření Mezinárodního osvětimského výboru: „tragický den pro odolnou demokracii“. Ve skutečnosti je to právě naopak.  Jak připomněl předseda německého ústavního soudu Vosskuhle: Každý zákaz strany znamená významný zásah do demokratického uspořádání. Ale u odpůrců demokracie manipulace už ani nepřekvapí.

Myslím, že je to potvrzení trendu. Pravdoláskařští extrémisté jsou stále více isolováni a mainstream se po Brexitu a Trumpovi větší měrou přiklání k realismu.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 12. 02. 2017 by in Analysy, Zprávy and tagged , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: