Svobodná kultura

Secessio plebis

Případ Putna

Vrchní kádrovák Pravdy a lásky, prof.  Martin C. Putna, publikoval 10. ledna 2017 v Lidových novinách neuvěřitelný text Chvála Charty dětí. Vyjímám:

A jsou i chartisté, kteří se dodnes sami angažují tam, kde se národ podělává a blbne. A jsou i chartisté… Bohužel. Jsou i tací, kteří se v posledních letech dali do jiného díla. Jeden psal v tomto listě, že varování před kremelskou propagandou je „vřeštění neziskovek“. Jedna chodí řečnit na prokremelské demonstrace. Nejde o levici nebo pravici. Jde o to, že kremelský režim systematicky ničí přesně ta práva – shromažďování, svobody projevu a další –, na jejichž obranu kdysi Charta povstala, a zastrašuje, vyhání do exilu, ba i vraždí jejich obránce. Ať si dotyční dál píší pod texty „bezpečnostní analytik“ nebo „spisovatelka“. Ať si však již nepíší „signatář Charty“. Svůj tehdejší podpis totiž svým dnešním jednáním odvolali.

Nejprve fakta: Chartu 77 podepsalo 1 883 lidí (původně 242, do 9. březnu 1977 celkem 617, do 13. červnu 1977 celkem 750, do 1. ledna 1989 celkem 1 445), 25 podpis veřejně odvolalo a nejméně 9 bylo agenty StB: Egon Čierný, Josef Hodic, Václav Hyndrák, Jiří Kořínek, Vladimír Škutina; Milan Hübl, Vladimír Príkazský, Pavel Muraško a Bohumil Šimon.

Kádrovák Putna nejmenuje, ale těmi „bývalými“ chartisty, které osobně vyloučil z Charty, myslí Jana Schneidera, autora textu Zpravodajci odolali frenetickému vřeštění, a Lenku Procházkovou.

Nejlépe to shrnul Pavel Matocha:

Na tomto krátkém úryvku se Putna cele obnažil a není to hezký pohled. Je veden bolševickým diktem, že kdo nejde s námi, jde proti nám. Kdo má jiný názor na mezinárodní politiku, už mezi nás nepatří a ze signatářů Charty ho vyloučíme a budeme říkat, že se vyloučil sám. Pikantní je, že ho z chartistického kruhu vylučuje ten, kdo ji sám nepodepsal.

Dodatek od Václava Vlka. Je to skutečně pozoruhodné, kolik se mezi katholíky objevilo kádrováků. Od Putny, přes Jandourka až po Halíka. Zeman opět prokázal pozoruhodnou intuici, když věděl, že se Putna na profesora svým chováním nehodí.

 

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 14. 01. 2017 by in Zprávy and tagged , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: