Svobodná kultura

Secessio plebis

Tento weekend: brunch

Udělejte radost svým blízkým, pozvěte je tento weekend na brunch.

Těžko říct, co bylo dřív, zda benediktská vejce či brunch. Brunch vznikl spojením slov breakfast a lunch. Breakfast vznikl spojením slov zlomit a půst, tj. přerušit (noční; náboženský) půst.

Benediktská vejce jsou klassickým předpisem brzkého oběda. Na chlebíček položíme šunku, případně osmažený pršut, chceme-li být dekadentními. Na šunku měkoučké vajíčko a nakonec lžíci holandské omáčky. Holandskou omáčku umícháme z hnědého másla, beurre noisette; vejce pošírujeme na 80 stupňů Celsiových čtyři minuty.

 

Přečtěte si, kdo jsou Heston Blumenthal a Gordon Ramsay.

V západních zemích oblibují i steak sandwich, tj. chléb obložený biftekem, nebo, spíš, biftek obložený chlebem. Nejlépe asi zvolit hovězí svíčkovou a na pánvi krátce předdělat a v troubě dorůžova dodělat. Pokapeme vhodnou a dobrou omáčkou, přidáme list salátu, obložíme chlebem.

Z moučníků můžeme uvařit lívance (nebo-li bliny) s javorovým sirupem s vyluhovaným chrumkavým špekem. Opět: na západě oblíbená kombinace slaniny nasladko.

Slaninu upečeme v troubě a alespoň na hodinu ponoříme do javorového sirobu. Těsto s bílkovou pěnou nevypracujeme přespříliš!

Zkusme také palačinky plněné krabím masem, šnitlikem a mascarponem. Anebo bruntálskou versi, kterou jsem zkusil já: mascarpone, surimi, lžíce uzené papriky.

Jako desert může být crumpet, čili anglická lokše, tj. koláč dělaný na pánvi, za starých časů na sporáku. Těsto by mělo být lehoučké. Navrch v saisoně jahody, v zimě…něco jiného. Třebas kompot.

Anebo zkuste snídaňový hamburger.

Nesmí chybět nějaká ta bublinka ze Champagne (pak tomu říkáme petit déjeuner au champagne). Hledáte-li více lokální tipy, zamyslel bych se na př. nad jemnou huspeninkou, čerstvě upečenými rohlíčky, či jiným pečivem, uzenou rybou, a nepochybíte ani tzv. obloženými mísami.

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 30. 11. 2016 by in Humor.

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: