Svobodná kultura

Přirozenost, svoboda a tradice

2016: annus mirabilis

Rok 2016 je rokem, kdy se mi daří i v osobním životě. Nicméně, obecný význam mají dva politické zázraky: brexit (23. června 2016) a zvolení Donalda Trumpa americkým presidentem (8. listopadu 2016).

Často se mluví o tom, že zázrak je porušení přírodních zákonů. Ve skutečnosti je zázrak positivní, vysoce nepravděpodobná, událost, které Nassim Nicholas Taleb módně říká černá labuť. Zdá se, že zázračný rok 2016 ukončil hegemonii pravdoláskařů.

Hegemonie Pravdy a lásky (1968–2016)

Antonio Gramsci vymyslel koncept hegemonie:

Tak označuje schopnost dominantních společenských tříd uplatňovat ve společnosti kulturní a sociální vůdcovství, což znamená přesvědčit slabší třídy, aby respektovaly jejich morálku, politické a kulturní hodnoty. Neděje se to ovšem pomocí násilí, nýbrž ekonomickou, politickou a hlavně kulturní manipulací. Síla hegemonie je postavena na třech pilířích: ideovém, kterým je tradice, institucionálním, kterými jsou Církev, média, školy apod., a opozičním, kterým jsou neškodná reformní hnutí dělající štafáž celému systému.

Kdy začala hegemonie Pravdy a lásky (progresivismu)? Podle mého názoru v roce 1968. 60. léta jsou soubojem konservativců se vzpurnou mladou generací. A ta v roce 1968 vyhrála a převzala moc. Nejlepší symbolem této změny je offensiva Tet, kterou sice Severní Vietnam vojensky prohrál, ale propagandisticky vyhrál. Válka USA se Severním Vietnamem tak byla rozhodnuta. Soustavné okopování kotníků jednomu z nejlepších US presidentů, Nixonovi, pravdoláskovními médii, je další výsledek.

Důsledky

Hegemonie Pravdy a lásky trvala bezmála 50 let, takže nebude jednoduché se jejích neblahých důsledků zbavit.

Hlavním následkem je rozdělený národ. Nemylme se. Ačkoliv pravdoláskaři nejsou schopni zorganisovat politickou stranu, která by byla schopna atakovat 5% hranici, jejich společenské názory (tj. elitářství) sdílí polovina populace, jak se vždy ukáže při presidentských volbách.

Klíčovým nástrojem pravdoláskařů jsou media. Proto i nadále platí to, co jsem napsal: Musíme mít vlastní media – svou vlastní ČTK a jeden kanál ČT. Breitbart ukazuje, že to jde. Tón veřejného discoursu se mění. Někteří to pochopí hned (např. Petráček či Borek), zástupci generace spratků (angl. spoiled brats), 1986–1995, nikdy (např. o 3 roky starší Tvarůžková). Vítr změn sice mnohé odvane, ale na ty druhé je nezbytné soustavně tlačit, protože není možné, aby ve změněné atmosféře takto otravovali vzduch. Demokracie nás sice zachránila, ale bylo to o fous.

Drobnosti

Rád bych se zastavil u dvou věcí. Trump je první president, který v souboji 2 seriosních kandidátů nevyhrál lidové hlasování a nebyl to podvod. Jak je to možné? Amerického presidenta nevolí lidé, ale lid států. Kdyby ho volili lidé, tak by o všem rozhodovaly nejlidnatější státy: Kalifornie, Texas, Florida a New York, které mají dohromady ⅓ obyvatel USA. K tomu prvních 11 států dává 56% většinu.

Naproti tomu, kdyby rozhodovaly čistě jen státy, byly by neproporčně zastoupeny málo lidnaté státy jako Wyoming, Vermont, Aljaška, obě Dakoty a Delaware. Proto je počet volitelů rozdělen. Nicméně toto rozdělení v zásadě odpovídá počtu obyvatel s mírnou favorisací málo lidnatých států.

Je velikou ostudou USA, že ještě dnes nejsou známy oficiální výsledky. V USA neexistuje federální volební komise v našem slova smyslu; každý zájemce si musí sečíst oficiální státní výsledky, které vyhlašuje státní ministerstvo vnitra (angl. state department). Celkem 2 státy je nebyly schopné dopočítat dodnes: Kalifornie, která před cizinci tají i průběžné, a Oregon. Nicméně počet volitelů je jasný. Trump porazil Clintonovou drtivě – 306 : 232, byť je to 12. nejhorší výsledek v historii. Toto poznání ještě do CNN nedorazilo. Pravdoláskaři v CNN netuší, že Michigan je dávno spočítaný. To samé progresivisti z BBC. Jsou snad domluveni? Člověk pak musí dohledávat solidní informace na menších serverech, protože korporátní media mu ji jednoduše neposkytnou.

Druhé velké zklamání je server 538 Nate Silvera, kterému jsem pod vlivem českých libertariánů dával nesmyslně velkou důvěryhodnost. Ještě v poslední chvíli dával Trumpovi jen 29% chanci na výhru, a to i v době, kdy už se velké agentury dávno probraly. Holt tihle údajní experti jsou stejně podjatí jako údajně nezávislá media.

Pravdu měl nakonec jen Michael Moore, který Trumpovo vítězství předpověděl hned po primárkách, a Allan Lichtman. Oba totiž, na rozdíl od Silvera, neobětovali svou expertisu svým vlastním politickým preferencím.

Aktualisováno.

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 19. 11. 2016 by in Komentáře and tagged , , , , , .