Svobodná kultura

Secessio plebis

Facebook nakonec přeci jen bude censurovat; Zuckerberg opatrný

Ředitel Facebooku Mark Zuckerberg napsal, že tato sociální síť zakročí proti „falešným“ zprávám zde šířeným.

Napsal, že lži a falešné zprávy představují méně než jeden článek ze sta na Facebooku, a že nejsou omezeny pouze na jeden světonázor ani politický směr.

Zuckerberg působí velmi opatrně, zmiňuje obtíže s hledáním „pravdy“, když často i zdroje hlavního proudu obsahují pravdivý základ, ale některé nesprávné detaily, či detaily opominou. Ještě častější jsou názorové kusy, se kterými mnoho lidí nesouhlasí a proto je označí za nesprávné, přestože jsou fakticky správné.

Facebook prý připravuje další opatření, ale ve firmě existují obavy z vedlejších účinků a neobjektivnosti.

Analysa

Facebook čelil obviněním z manipulace zpráv už několikrát – a tato obvinění se potvrdila v květnu t.r.; Facebook upozaďoval konservativní themata.

A z druhé strany čelil Facebook snahám o zavedení censury. Nyní, po vítězství Donalda Trumpa v amerických presidentských volbách se tyto hlasy ozvaly nanovo.

Dosud Mark Zuckerberg odolával, a i ve výše uvedeném příspěvku působí zdrženlivě.

Celá situace hrozí censurou a porušováním svobody slova za stavu, ve kterém část lidí přijímá informace především z Facebooku.

Druhým problémem je idealistický establishment, který, pokud už není totalitárním, má k totalitě velice blízko, a pro který každá odlišná (tj. neofficiální) informace představuje jednak sacrilegium, a jednak lež.

A tak se stírají rozdíly mezi názorem a faktem. Progressivistická propaganda, že je Trump sexistou, rasistou, atd., jest názorem, či pravdou?

Je zcela očividné, že problém nelze vyřešit bez vnoření se do philosophické disputace o pravdě. Co je to pravda?

Nestačí, že neomarxisté neuznávají ustálené významy slov. Na př. objektivní journalism znamená v jejich pojetí aktivistický a tendenční.

V tom vězí nebezpečí neomarxistů.

Jak dále říká Zuckerberg: „Musíme být extremně opatrní nestat se sami rozhodci pravdy.“

Francis Bacon

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 14. 11. 2016 by in Analysy, Zprávy and tagged , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: