Svobodná kultura

Secessio plebis

Trump zvolen americkým presidentem

Donald Trump dosáhl v amerických presidentských volbách velkého vítězství.

Přestože nezískal o tolik výraznou většinu hlasů z celoamerického hlediska, získal většinu v klíčových amerických státech, a tím výrazně víc volitelských hlasů.

Americké presidentské volby operují se sněmovnou volitelů. Volitelé jsou slibem zavázáni zvolit presidentem kandidáta, který vyhrál ve státě, ze kterého je volitel vyslán do sněmovny. V dějinách se zřídka stalo, že volitel porušil závazek a hlasoval pro jiného kandidáta.

Trumpovým vítězstvím přichází do americké vlády dlouho nevídaný realism, protože po desetiletí dominovali političtí idealisté. Jejich idealism vedl zejména v mezinárodních vztazích k obrovským škodám a i válečným zločinům. Jak píše odborník na mezinárodní vztahy Oskar Krejčí, kritika mezinárodního idealismu byla vedena i z morálních posic.

Stejně tak se jedná o vítězství populismu a demokracie nad elitami a oligarchií, a z tohoto hlediska nelze, než se pozastavit nad očistným účinkem tajných voleb. Pokud by záleželo jen na oligarchických demagogech a zmanipulovaných massách, které ovládají, volby by ani nemusely proběhnout.

Ale je otázkou, co se Trumpovi skutečně podaří dosáhnout – přeci jenom progressivism je silně zažraný, a nebude lehké otočit celý régime s establishmentem, který zaujal pevné posice.

A to přestože v establishment dnes může věřit už jen extremně indoktrinovaný člověk – v očích každého „prostého“ člověka musel být nejpozději po směšných predikcích britského referenda o Evropském svazu. Ale kdo ani po cirkuse, který establishment předváděl před americkými volbami, neprozře, neprozře nikdy.

Establishment, který representovala Hillary Clintonová, spoléhá na lehce manipulovatelné voliče, kteří věří hezkým slovíčkům, a kteří mají rádi pachatele dobra. Ani válka jim nevadí, protože vždycky jim ji establishment naservíruje jako další skvělé dobro, a oni ji vždycky sežerou.

Voliče, kteří nejsou schopni pochopit, že pácháním dobra se páchá zlo. Nejenom to: oni dokonce „dobro“ chtějí páchat.

Klíčové momenty campagne

A nelze zapomenout na zdravotní problémy Hillary Clintonové, o kterých jsme psali.

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 09. 11. 2016 by in Analysy, Zprávy and tagged , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: