Svobodná kultura

Upozornění: Tato stránka obsahuje nepřátelské narrativy.

Regressivní levice

Dnešní zmatená doba se vyznačuje proliferací pojmů. Lidé příliš nepřemýšlejí, anebo příliš zdůrazňují nepodstatné odchylky, a proto vymyslí fungl nový pojem. Typickým příkladem je regresívní levice (angl. regressive left), což je ve skutečnosti nová levice se zdůrazněním kladného vztahu k islámu. Proto jsem použil zelenou vlajku a ne vlajku rudou, jak by jinak bylo vhodné:

Rudá vlajka

Symbol levice

Pojem vymyslel britský aktivista Maajid Nawaz. Na podzim 2015 se stal velice modní. Proč? Někteří levičáci totiž nedokázali pochopit, jak může pokrokové hnutí podporovat něco tak zpátečnického jako je islám.

Ve skutečnosti je to naprosto jednoduché. Nová levice nepodporuje všechny menšiny, ale jen ty privilegované, např. homosexuály, černochy či ženy. Je úplně jedno, co taková minorita hlásá; podstatné je pouze to, zda je údajně utiskovaná (angl. oppressed) či v dikci PC znevýhodněná (angl. disadvantaged). A k takové privilegované menšině patří i muslimové. Není tedy žádný důvod mluvit o regressivní levici, kladný postoj k islámu je pro dnešní novou levici symptomatický, neboť je integrální součástí multikulturalismu, podobně jako alt-right není nic jiného než dnešní paleokonservativismus. Tato proliferace pojmů je výrazem neschopnosti si přiznat, že i ideologie se vyvíjejí, neboť musejí reagovat na aktuální otázky.

Stejně jako progressivisté, tak i regressivní levice vytváří umělou dichotomii mezi sekulárním a fundamentalistickým (theokratickým) náboženstvím, např. mezi spirituálním a nomistickým křesťanstvím nebo mezi údajně většinovým islámem a islamismem. Ve skutečnosti žádný upřímný věřící nechce sekularismus jako optimální uspořádání společnosti, protože věří, že jeho víra je to pravé ořechové. Sekularismus je tedy pro věřící pouhý politický ústupek.

Kritici regressivní levice vyzdvihují spirituály jako jediné opravdové nebo alespoň žádoucí věřící. Ale to, že někdo si náboženstvím naplňuje jen své emoční potřeby a na noetické kašle, z něho ještě nedělá lepšího nebo dokonce jediného pravého věřícího. Je totalitární tendencí věřícím říkat, čemu a jak mají věřit.

Je tedy úplně jedno, zda je nová levice regressivistická čili nic. Její podstatou stejně zůstává neomarxismus a jeho postmoderní rovnost (některých) hodnot, tedy morální relativismus, což je cesta do pekel. Jen regressivisté adorují islám, čímž jsou ještě horší než jejich soudruzi ve zbrani – bojovníci za sociální spravedlnost (angl. social justice warriors, SJW).

Aktualisováno.

Reklamy

About Guy Peters

One comment on “Regressivní levice

  1. Pingback: Definiční znak Pravdy a lásky: komplex méněcennosti | Svobodná kultura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Information

This entry was posted on 07. 08. 2016 by in Analysy and tagged , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: