Svobodná kultura

Secessio plebis

Federální americké presidentské volby

Čas od času se objeví názor, že by se americkým presidentem měl stát kandidát s největším počtem hlasů. Typickým příkladem byly volby v roce 2000, kdy Al Gore získal 50 999 897 hlasů, zatímco George W. Bush jen 50 456 002, přesto vyhrál Bush, protože měl 271 volitelů, zatímco Gore jen 266.

K tomu dochází jen zřídka (celkem 4×) a vždy z toho těžili republikáni. Předchozí 3 případy se staly v 19. století: V roce 1824 republikán John Quincy Adams nakonec porazil Andrew Jacksona, kterého by cum grano salis šlo označit za demokrata (formálně byli oba z jedné strany), když pro Adamse nakonec hlasovala Sněmovna representantů. (Předchozí volby byly také atypické: Monroe neměl žádného protikandidáta.)

Další dva případy jsou výsledkem politického zmatku po občanské válce: V roce 1876 republikán Rutherford B. Hayes porazil demokrata Samuela J. Tildena o jediný volitelský hlas. Hlasování ve volitelském sboru však bylo podvodné, neboť establishment nechtěl připustit vítězství demokratického kandidáta. Výsledkem byl kompromis z roku 1877, kterým demokraté uznali svou porážkou výměnou za ukončení Rekonstrukce, tj. zejména stažení okupačních vojsk z Jihu a návrat k samosprávě. Začal Pozlacený věk.

V roce 1888 republikán Benjamin Harrison porazil stávajícího presidenta, demokrata Grovera Clevelanda. Vítězství to bylo také podvodné, protože výsledky New Yorku a Indiany byly pochybné, nicméně ve všech státech bylo hlasování těsné.

Lze říci, že kromě roku 1824, kdy nebyl jasný vítěz voleb, byl rozpor mezi voliteli a voliči výsledkem volebních podvodů (v roce 2000 přepočítávání na Floridě). Je pozoruhodné, že ačkoliv je volitelský sbor postaven na principu vítěz bere vše (kromě Maine a Nebrasky), nakonec to v drtivé většině případů odpovídá i výsledkům celounijního hlasování, protože větší státy mají více volitelů.

 

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 01. 08. 2016 by in Analysy and tagged , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: