Svobodná kultura

Secessio plebis

Sekulární Turecko skončilo, Erdoğan má volnou cestu

Fakta

V noci z pátku 15. na sobotu 16. července 2016 proběhl v Turecku neúspěšný vojenský převrat (českyturecky) asi 3000 vojáků. K jeho velitelům patřil bývalý velitel letectva, Akın Öztürk, místní velitel četnictva, Albay Yurdakul Akkuş, a bývalý šéf armádního právního oddělení, Muharrem Köse. Hlubší příčiny leží v tureckých dějinách po druhé světové válce (informativní článek s podivnými českými zkratkami) a islamisaci po roce 2002.

Neúspěšný převrat začal před 23.00 místního času (22.00 SELČ), když vojáci obsadili oba hlavní mosty v Cařihradu vedoucí z Evropy do Asie a vyhlásili zákaz vycházení. Presidentovi věrný premiér to odsoudil. Teprve v 0.12 místního času byla hlasatelka státní televise, Tijen Karaş, přinucena přečíst kemalistické prohlášení povstalců. Erdoğan, který byl na dovolené na jihu Turecka, v 1:00 místního času poskytl prostřednictvím svého iPhonu rozhovor tureckému CNN. V něm vyzval, aby lidé vyšli do ulic. Desítky tisíc lidí s tureckými vlajkami ho poslechlo.

Zatímco povstalci se soustředili na dobývání parlamentu, USA po úvodním nemastném neslaném prohlášení ve 2.07 místního času plně podpořily Erdoğana. Když ve 4.00 místního času Erdoğan na cařihradském letišti pronesl vítěznou řeč, bylo už jasné, že převrat neuspěl. Většina vzbouřelých vojáků se vzdala policistům s výmluvou, že si mysleli, že jde o cvičení. Erdoğan pak podle připraveného seznamu nařídil propustit třetinu soudců (celkem 2 745, desítky jich bylo zadrženo) a zadržet 2 839 vojáků. Z putsche obvinil Fethullaha Gülena, údajnou hlavu Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ); tureckého Trockého, který žije v americkém exilu a od konce roku 2013 je Erdoğanovým veřejným nepřítelem č. 1.

Sekulární brigádní generál Nejat Atilla Demirhan, velitel středomořského okruhu, zatčen tureckými islamisty.

Analysa

Vzhledem k tak totální nepřipravenosti a neschopnosti povstalců, kterým absentovalo dokonce i jasné velení, se vynořila spousta spikleneckých theorií. Domnívám se, že i zde není třeba hledat úmysl tam, kde je prostý šlendrián. Armáda se nechala uvařit jako žába v mixéru a propásla vhodnou příležitost AKP vyřídit, dokud byl ještě čas, naposledy zřejmě v roce 2008, kdy vinou Gülena selhal turecký ústavní soud jako strážce sekulárnosti. Navíc Erdoğan nechal jít účastníky Ergenekonu, čímž si mnoho vojáků mohl naklonit.

Nejpopulárnější spiklenecká theorie je, že putsch zorganisoval Erdoğan sám, aby vyřídil své odpůrce. To se samo nabízí. Nicméně, považuji to za málo pravděpodobné. Erdoğan je superopatrný opportunista. Proč by měl riskovat, že se prozradí, že připravuje operaci pod falešnou vlajkou? Stačí mu jen postupně utahovat opasky a čekat, až se odpůrci sami nechají vyprovokovat. Jsou pověsti, že na 16. července 2016 se chystalo velké zatýkání gülenistických důstojníků. Navíc 265 mrtvých je zbytečně moc na operaci pod falešnou vlajkou. Druhá theorie je, že Erdoğan o přípravě převratu věděl. To se nedá ani vyvrátit, ani potvrdit. Pokud je to pravda, tak měl nervy z ocele.

Sporná je role USA. Podle stoupenců spikleneckých theorií USA putsch vyprovokovaly kvůli détente Erdoğana s Ruskem a úsilí o něj se Sýrií. Fakta však mluví opačně. TV patřící US TV umožnila Erdoğanovi mobilisovat stoupence a USA byl první stát, který vyhlásil podporu Erdoğanově régimu. Domnívám se, že příčinou je dokonalá americká znalost turecké půdy, která jim záhy umožnila seznat, že povstání nemá chanci na úspěch. Toho USA využily k podpoře vítězné strany, aby si uchovaly svůj vliv na další chod věcí.

Zajímavá je kurdská theorie, že jde o intriku kemalistů, kteří se chtěli zbavit gülenistů, tak nechali Erdoğana, aby je sežral.

Hodnocení

Náš establishment se zase vyžívá v tom, že demokraticky zvoleného presidenta a vládu nejde sesadit putschem. Tak proč schválil antidemokratické sesazení Janukovyče? Proč mlčel k antidemokratickému sesazení Mursího? Ve skutečnosti je vojenský převrat často jediné řešení, jak zabránit nastolení totality. Příkladem je Chile 1973 nebo Alžír 1991.

Další kritika spočívá v tom, že islamistů je v Turecku tolik, že převrat proti nim by vedl jen ke krvavé občanské válce. To je pravda, ale musíme se na to dívat z českého pohledu. I sebekrvavější občanská válka na Blízkém východě je pro ČR lepší než vítězství islamistů, tentokrát dokonce v členském státu NATO.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 17. 07. 2016 by in Analysy and tagged .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: