Svobodná kultura

Secessio plebis

Netradiční sexualita zbičovaného Matěje Hollana a veřejná morálka

Netradiční sexuální orientace brněnského radního Hollana vzbudila zaslouženou mediální pozornost. Původně jsem se domníval, že Žít Brno jen testuje, co všechno mu jeho voliči ještě budou tolerovat. Nicméně, i tady platí:

Nehledej úmysl tam, kde je prostý šlendrián.

Hollanův kamarád si zkrátka myslel, že může publikovat cokoliv a že to nebude mít žádný dopad: „Jestli mají lidi potřebu se tím zabývat, neberu jim to. Ale nerozumím tomu,“ jak komentovala předsedkyně Žít Brno. Nicméně, ani Žít Brno nebylo právě nadšeno: „Ja to mazat nechtel, Matej taky ne. Asi pulce ZB se to nejak nezdalo.“ Nebo: „celý den jsem jenom čekal na video kdy ho ta domina přejede připínákem, ale tohle video asi zůstane pouze v análech ŽB“.

Nicméně, Hollan je genius PR. Ačkoliv se zveřejněním zřejmě ztotožněn nebyl, dokázal z něho vytřískat maximum (1 a 2). A to je důvod, proč o té ploché historce okresního formátu píšu, neboť zejména to druhé PR získalo více než 1000 likes.

Nebudu si zvykat ani na to, že se některý komunální politik nechá zbičovat důtkami a bere to jako že to je normální. Myslím si, že to není normální.

Marek Černoch, poslanec za hnutí Úsvit

Je otázkou, jak to přijmou jiní lidé než fanatičtí voliči Žít Brno. Biomasa to není a nemá to ani parametry gay porna. Na druhou stranu se Antonová může stavět třeba na hlavu, ale Žít Brno bude teď muset žít při každé možné i nemožné příležitosti s narážkami na bičování.

Důvod? Je rozdíl mezi morálkou povinnosti a morálkou aspirace. Je rozdíl mezi veřejnou sférou a intimní sférou. Zatímco soukromník musí dodržovat pouze základní morální pravidla, politik je chtě nechtě i morálním vůdcem, protože je zástupcem lidu. (V této souvislosti je absurdní Hollana označovat za submissivního, protože podle všech měřítek je masochista: Podrobil se násilí, nikoliv psychickému týrání; byl ponižován, nikoliv jen veden.) Politik není komik, aby se mu lidé smáli.

Bohužel, na rozdíl od Anglosasů toto nechápou nejen pravdoláskaři, ale ani libertariáni. Anglosasové se totiž domnívají: Selhal tam, kde je to vidět, selže i tam, kde to vidět není. Pryč s ním. My naproti tomu máme příliš blízko k orientální politické kultuře, kde se politik – gauner cení, protože dokáže více zajistit pro své voliče. A je jedno za jakou cenu.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 14. 07. 2016 by in Komentáře and tagged , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: