Svobodná kultura

Secessio plebis

Důsledky brexitu

Francis Bacon již napsal první dojmy z brexitu. Ale jaké jsou jeho důsledky? Je jisté, že nastal zlom. Pro realisty jím byl již 27. květen 2015, kdy evropská komise navrhla první dočasný relokační mechanismus (přemístění, CELEX: 52015PC0286), v jehož rámci má být ČR přinucena převzít 797 migrantů z Itálie a 531 migrantů z Řecka, celkem tedy 1328.

Pokud někdo hledá faktický zlom v migrační krisi, tak ho nenajde, protože počty „mořeplavců“ se zvyšovaly bez náhlého skoku. Nicméně, šlo by za něj označit 18. červen 2015, kdy Makedonie po brutálním nátlaku sluníčkářů schválila zákon umožňující migrantům volný průchod do Srbska.

Lámání vln na státní pláži Asilomar

Lámání vln na státní pláži Asilomar

Pro idealisty je mentálním zlomem až oznámení výsledku referenda o brexitu v pátek 24. června 2016. Je to první vítězství realismu v posledních letech. Nicméně je otázkou, jaké bude mít důsledky. Sluníčkáři se mohou tvářit, že se nic neděje, protože je to isolovaná událost. To považuji za nejvíce pravděpodobné.

Druhá možnost je další utužení pravdoláskovního režimu, jak naznačuje Jiří Pehe:

Hodně bude přitom záležet na reakci lídrů EU v příštích dnech. Ti mají vskutku nyní příležitost učinit EU akceschopnější. Mohou se pustit i do některých reforem, které právě ostrovní království nechtělo připustit, jako je daň na finanční transakce pro bankovní sektor.

To mi přijde méně pravděpodobné. Realismus je na postupu a idealisté nemají mentální sílu mu aktivně čelit, neboť jsou v defensivě.

A konečně třetí možnost je, že realismus dobyde další úspěchy. To mi přijde nejméně pravděpodobné, když se člověk podívá na roztříštěnost realistické scény a neadekvátní postoje jejích představitelů. Např.:

Když však měla SSO možnost místo slov přistoupit k činům (účinně podpořit sněmovní tisk č. 620), tak místo toho vydala nemastné neslané prohlášení a raději si jede na vlastním písečku:

vyzýváme tímto Vládu ČR, aby navrhla Parlamentu zákon o referendu

Nebo snad „svobodným“ připadá vládní návrh hodnotnější než poslanecký? Organisační neschopnost SSO kombinované se sektářstvím jsou už příslovečné. SSO tedy vůdcem realistů být nemůže. Kampaň za czexit začne, až bude vyhlášeno referendum, ale to nemá SSO ochotu ani schopnost zajistit.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 25. 06. 2016 by in Analysy and tagged , , , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: