Svobodná kultura

Secessio plebis

Britské referendum: vystoupení

Britové rozhodli v referendu, že jejich země vystoupí z Evropského svazu.

Poměr hlasů činí 51,9% pro vystoupení a 48,1% pro setrvání.

Britský premiér ohlásil resignaci.

Někteří londýňané vulgárně pokřikovali a bučeli na příznivce vystoupení, bývalého starostu města, Borisa Johnsona.

Libra šterlinků začala kolem půlnoci, po uveřejnění výsledků některých okrsků, silně ztrácet, ale v jedenáct hodin ráno již zase výrazně posilnila.

Evropský poslanec Nigel Farage, předseda strany pro nezávislost Spojeného království, výsledek voleb prohlásil za vítězství obyčejných lidí proti vůli velkých obchodníků a bank.

Pro Británii nyní nastává dlouhý postup vystoupení. Některé hlasy mluví až o vystoupení před rokem 2020, tj. před dalšími volbami do dolní komory parliamentu.

Je otázkou, zda elitářští příznivci Evropského svazu nepřipraví trick jak setrvat, na příklad vyjednání zdánlivě výhodnějších podmínek členství a poté nové referendum.

Bruselští úředníci a politici jsou silně rozčarováni, stejně jako čeští příznivci omezení souverenity. Někteří tito lidé se vyjádřili velmi neslušně.

Irena Buršová se vyjádřila takto:

„Bezva. Takže o hloupé budoucnosti rozhodli lidé, kterých se to už nebude týkat.  [Podle čísel YouGov Britové pod 50 let chtěli většinově zůstat, starší však rozhodli o odchodu.]

Rolí české politické elity je teď zabránit referendu o vystoupení z EU.

Myslím to spíš ideově, než formálně/institucionálně. Nepřihřívat si populistickou polívčičku, usměrňovat nálady ve společnosti, mluvit o pozitivech členství atd.“

Zachytili jsme mnoho hlasů proti demokracii, proti referendu.

Pravidelné jsou pomlouvačné útoky na příznivce vystoupení označováním za ruské „agenty“ či osočováním z příjímání úplatků „z Ruska“.

Dokonce v českých údajně seriosních mediích si přečteme chauvinistické kommentáře s větami jako „Jedině společný, ostražitý a tvrdý postoj vůči Kremlu nám zajišťuje národní bezpečnost. Na druhé straně je tak britský odchod pro Prahu příležitostí, jak převzít v EU britskou zahraničně politickou doktrínu vůči Moskvě,“ anebo „Velká Británie musí teď také dostat pohlavek, a to od nás, kdo chceme v EU pokračovat. […] Jen ať se zkrátka Britové teď ve své svobodičce vykoupají. Pokud bychom jim vystoupení usnadnili, jen bychom tím posílili euroskeptické křiklouny tady u nás, třeba i v Česku, kteří by pak začali tvrdit: Vidíte, jak to jde snadno, podívejte se na Británii.“

Extremně demagogicky se vyjádřila Anne Apllebaumová: „Evropský svaz i Spojené království oslabeno a vyrušeno v době velkých krisí. Není jednota na vyřešení Ruska, Sýrie, Islámského státu, neliberalismu v Evropě.“

Donald Trump, kandidát na amerického presidenta, řekl, že je skvělé, že si občané „vzali zpět svou zemi.“

Podrobnosti připravujeme.

Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. Gratuluji Británii.

Myslím, že královna silně pomohla, alespoň pro mě by její výroky byly silným vodítkem, byl-li bych jejím „subjectem“.

Francis Bacon

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 24. 06. 2016 by in Zprávy and tagged .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: