Svobodná kultura

Realistické medium alternativní pravice

Křesťanstvím otřásá zásadní theologický spor

A nejen křesťanstvím, ale také judaismem a islámem. Nejčastěji je označován jako spor konservativismu a liberalismu, což je nesmyslné, neboť jaký je kardinál Vlk liberál? Toto politické dělení se do náboženství vůbec nehodí. Dříve jsem používal dělení společenské: tradicionalismus v. modernismus. Tam je ale potíž, že modernismus je v katholictví herese, takže je nutno vypomáhat pojmem neomodernismus, což není to pravé.

Proto je na čase najít vlastní náboženskou distinkci. Tím je nomismus v. charismatismus. Zatímco nomisté se ptají, co je Pravda a jak mají žít, charismatici usilují hlavně o Lásku, neboť mají zbytnělou potřebu emocí, hraničící až s BPD, tj. hysterií. Ústředním pojmem charismatického hnutí je živý Bůh, který osobně mluví ke každému věřícímu.

Ideálem nomistů jsou léta 1850-1950, kdy věci fungovaly, a mentálně baroko (1610-1715), kdy se naposledy náboženství promýšlelo skutečně do hloubky. Naproti tomu Halík nic jiného než charismatiky neuznává. Považuje dokonce charismatického muslima za lepšího člověka než nomistického křesťana.

Aktualisace: Vhodnějším označení charismatiků bude zřejmě spirituálové podle Ducha svatého. I když se spiritualismus může plést se spirituály v užším slova smyslu, tak je to zřejmě méně matoucí než charismatici v užším slova smyslu.

Reklamy

About Guy Peters

Information

This entry was posted on 04. 06. 2016 by in Analysy and tagged , .
%d bloggers like this: