Svobodná kultura

Secessio plebis

Dodatek k článku „Sestro, zahal se!“ aneb Kde by měly být meze naší tolerance vůči islámským praktikám

Kateřina Sienská napsala výborný článek, souhlasím s ním téměř beze zbytku! Je třeba rozlišit mezi islámem na jedné straně a zpolitisovanou islamistickou ideologií na straně druhé.

To první nepředstavuje žádný vážnější problém, tedy aspoň do chvíle, kdy se muslimové stanou většinou v dané zemi. Vzhledem k demografickému vývoji je reálné očekávat, že tato situace nastane ve většině evropských zemí během několika málo dekád. Že se pak celá evropská kultura musí nutně změnit, je nabíledni: není možné, aby v „demokracii“ hrstka bílých sekulárních liberálů diktovala massám zbožných muslimů. Tento problém není ovšem v dané chvíli aktuální.

Zpolitisovaná ideologie, na druhé straně, která řádí např. v KSA nebo Íránu (v Afghánistánu dokonce ve spojení s úplně odlišnou domácí kulturou), je v Evropě pochopitelně nežádoucí. Podle mých pozorování (nedělal jsem žádný průzkum) o ni nestojí ani naprostá většina místních muslimů, včetně žen v hidžábu. Zcela souhlasím s jejím názorem, že nejlepším (ne-li vůbec jediným správným) přístupem je řešit tyhle problémy společně s muslimskými authoritami, hlavně v Evropě, ale i – s mírou – v muslimském světě. O diktaturu ctnosti tu nikdo nestojí (včetně, opakuji, samotných muslimů), pociťovali by ji nemlich stejně jako my kdysi diktaturu pseudoctnosti, kdy 99 % mladých vstoupilo do SSM a to jedno procento mělo automaticky punc nepřátel socialismu.

Reklamy

About Vodník

Raději budu mít pravdu s kýmkoli, než abych se mýlil s kýmkoli.

Informace

This entry was posted on 26. 05. 2016 by in Komentáře and tagged , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: