Svobodná kultura

Secessio plebis

Rozvojová pomoc a co dál

Dnes jsem byl na přednášce o rozvojové pomoci, nyní na základě PC překřtěné na rozvojová spolupráce. Jasně se ukázalo, že člověk může být sebevětší ideolog, ale pokud dělá nějakou praktickou věc pořádně, realismus vždy dostane přednost před ideologií.

Hlavním thematem byla samozřejmě Afrika, i když hodně pomoci dostává i jihovýchodní Asie. Absolutně největším příjemcem je Burma, ačkoliv ročně dostává jen 4× více než ČR od EU. Rozvojová pomoc je přitom systémově špatně. Za 15 let (2000-15) se v Africe leccos dokázalo. Odtud migrační krise, ti lidé na to jednoduše mají peníze. Nicméně, byly vynaloženy naprosto neefektivně, takže drtivá většina zdrojů se proplýtvala.

Hlavní problém je chybný management, což je obecný problém celého moderního světa. V ČR to jasně vidíme na státní správě. Její neefektivita je způsobena špatným řízením, nikoliv leností státních úředníků. Rozvojová pomoc je projektová, obvykle na 2 roky. Co se děje dál, nikoho nezajímá. Přitom trvalé fungování výsledku je základ všeho. Vyhodnocení (evaluace) je slohové cvičení do šuplíku. Projekty jsou postaveny na starých datech – rychleji se to udělat nedá. Indikátory hodnotí jen kvantitu, nikoliv kvalitu.

Jak to dělat jinak? Rozvojovou pomoc decentralisovat a postavit na místních lidech, kteří si sami mají říct, co vlastně chtějí. Západ je má pouze odborně vést a skutečně jen pomáhat, nikoliv to dělat za ně. Vzorem je zákon č. 438/1919 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace, který byl postaven na družstvech.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 18. 05. 2016 by in Zprávy and tagged .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: