Svobodná kultura

Secessio plebis

Víkendové útoky byly nejspíše pod falešnou vlajkou

V noci ze soboty na neděli došlo k útokům na několik podniků, které se přidaly k VLÁDNÍ kampani „hatefree culture“. Ta je v podstatě zaměřena na apriorní vylučování určitých názorů z diskuse.

Činí tak podle zahraničních vzorů, s tím, že v zemích, které jsou považovány za vzorové, objem vylučovaných názorů stále roste. Podle mého názoru jde od začátku o špatnou cestu, a to i v případě, že ten či onen názor je skutečně špatný. Pokud určité názory vyloučíme z diskuse, budou se prosazovat jinými způsoby. Navíc, pokud je v Ústavě řečeno, že se stát nesmí vázat na žádnou konkrétní ideologii, jak zmínil autor s pseudonymem Francis Bacon. Projekt Hatefree culture, stejně jako další orgány řízené ministrem Dienstbierem, se však zcela zjevně váže na konkrétní ideologii, ideologii neomarxismu, nebo přesněji Frankfurtské školy.

Přestože se samotnou kampaní z výše uvedených důvodů nesouhlasím, sprejování a psaní lihovou fixou na vývěsní štíty či výlohy podniků, které ji podporují, je třeba odsoudit. Symboly, jako hákové kříže, které se objevily ve stanici metra Karlovo náměstí, jsou mi odporné.

Bohužel musím konstatovat že pokud celý útok skutečně spáchali neonacisté, je následkem toho, před čím varuji delší dobu. Tedy omezování svobody slova, odmítání otevřené diskuse, hloubení příkopů mezi lidmi („kdo nemiluje Havla, s tím se nebavím“) a snahou vlády (konkrétně oddělení sociálních médií Agentury pro sociální začleňování na Úřadu vlády ČR) nařizovat lidem, co si mají myslet.

Představa některých lidí, že podobným akcím zabrání ještě tvrdší represe, je zvrácená. O mnohém vypovídají výsledky voleb na Slovensku, nebo nyní v Rakousku, kde jsou přitom lidé dlouhodobě ze strany ORF, veřejného školství a dalších subjektů směřování k politické korektnosti a multikulturalismu, a na výsledky prezidentských voleb to zjevně nemá zásadní vliv.

Jako pravděpodobnější se mi však jeví spíše možnost, že šlo o tzv. útok pod falešnou vlajkou. To neznamená, že by jej provedli přímo pracovníci Úřadu vlády či snad majitelé a zaměstnanci daných podniků. Těm to přineslo víc škody než užitku. Útočníkem podle mě byla některá z krajně levicových bojůvek, buď skupina stojící za stránkami Antifa.cz nebo Síť revolučních buněk.

Celá akce totiž proběhla o víkendu před soudy s levicovými aktivisty Igorem Ševcovem a Kateřinou Krejčovou. Právě Ševcov je podle policie napojený na Síť revolučních buněk. Soud s ním začal u Městského soudu v Praze 26. května 2016 a pokračovat bude o den později. K prvnímu stání přišel Ševcov v tričku s nápisem „naší zbraní je solidarita“, o této frázi se ještě zmíním.

Web Paragraphos upozornil, že způsob provedení těch nápisů na Karlově náměstí, včetně tečky nad I, svědčí o tom, že autorem je někdo, kdo má se sprejováním zkušenosti. Grafitti komunita však tíhne spíše k levici. Také použití slova „uprchlíci“ nenasvědčuje, že by autorem byl neonacista, ten by použil nějaké jiné slovo, které zde raději nebudu psát.

Zajímavé je, že podobná mediální hysterie neproběhla, když Síť revolučních buněk zapalovala auta Řízkárny či vozy Policie ČR, ani v době, kdy si neznámí vandalové mysleli, že v jednom domě žije Lucie Vítová, ačkoli tam ve skutečnosti žije jiná osoba téhož příjmení. Kde byli v té době Dominik Feri a Adriana Krnáčová?

Nezůstalo jen u těchto dvou případů. Vinárna U Papežů měla na zdi nasprejováno „Hampl=Lhář“, protože si dovolila umožnit mu ve svých prostorách pořádat besedy. Posprejována byla též restaurace, ve které pracuje Pavel Szudár, spojovaný s DSSS.

Moravská obec Březolupy se zase dočkala útoku kyselinou na svou sportovní halu, ve které měla vystupovat kapela Ortel. Koncert se i přesto konal. Ostatně, v době před nástupem Hitlera také nešlo o jednostranné útoky SA na ostatní obyvatele, nýbrž o pouliční boje ozbrojených složek více politických stran, kromě NSDAP zejména sociálních demokratů a komunistů.

V souvislosti s víkendovými útoky proběhla tzv. solidární akce na náměstí Jiřího z Poděbrad, s opravdu masivní účastí několika set lidí. Jejím hlavním heslem bylo právě „naší zbraní je solidarita“. Shromáždění nahlásil a organizoval Jan Májíček, muž spojený s nenávistnými akcemi proti našim spojencům USA a Izraeli. Byl jedním z hlavních vůdců iniciativy „Ne základnám!“ Vzhledem k dosavadním slovům a činům Jana Májíčka lze tvrdit, že má motivaci podporovat útok na obydlí ministra obrany, a obžalovaného označovat za nevinného. Stejně tak je třeba upozornit, že v názorech na zahraniční a obrannou politiku je dotyčný převážně ve shodě s neonacisty.

Za jiných okolností by si většina osazenstva kaváren, souhlasně pokyvující při slovech Lenky Dusilové a Davida Kollera, dvakrát rozmyslela, zda půjdou na demonstraci pořádanou někým, kdo na rozdíl od Miloše Zemana skutečně odmítá naši prozápadní orientaci. Ale v pohnutých chvílích včerejška si většina ani nestihla zjistit, kdo za celou akcí stojí.

Útok pod falešnou vlajkou měl nejspíše posloužit právě dvěma aktivistům hnaným před soud. Demonstrace a aktivity na sociálních sítích mohly získat těmto lidem na poslední chvíli větší podporu, mohou vést ke zvýšení návštěvnosti obou procesů a celkově k aktivizaci obyvatel v jejich prospěch. Často lidí, kteří smýšlí odlišně od obou obžalovaných a spíše než k socialismu a anarchii se hlásí k Václavu Havlovi a Miroslavu Kalouskovi. Bylo by dobré na tuto skutečnost co nejširší veřejnost upozornit.

Článek vznikl rozšířením již existujícího článku na autorově blogu na iDNES.

Reklamy

About Václav Š. David

Jsem živnostník, od roku 2006 člen KDU-ČSL. Vystudoval jsem Provozně-ekonomickou fakultu ČZU (titul Ing.) a Filosofickou fakultu Ostravské univerzity (titul Bc.).

Informace

This entry was posted on 27. 04. 2016 by in Analysy, Zprávy and tagged , .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: