Svobodná kultura

Secessio plebis

Slovenské parlamentní volby 2016

O weekendu se na Slovensku volilo do Národní rady Slovenské republiky. Výsledek voleb je podstatně odlišný od předcházejících voleb, snad možno říct, že byla překreslena mapa politického systému.

Nejvíce hlasů získala strana Smer, která dosud měla v parlamentu převahu umožňující držet jednobarevnou vládu. Z 44,41% se strana propadla na 28,28%.

Podstatně posílily strany Obyčajní ľudia (11,02%) a Sloboda a solidarita (12,10%). Dále Ľudová strana naše Slovensko (8,04%), Sme rodina (6,62%), Slovenská národná strana (8,64%), a Sieť (5,60%).

Nebadatelně oslabily maďarské strany SMK (4,04%) a Most (6,50%).

Podstatně oslabilo Kresťanskodemokratické hnutie (4,94%) a strana SDKÚ (0,26%). Ostatní strany nestojí za zmínku.

Česká propaganda

Česka propaganda tradičně presentuje strany a politiky s positivním vztahem k samostatné Slovenské republice a jakkoli konservativnější strany negativně. Positivně presentuje strany protislovenské, antislovakistické a pravdoláskařské.

Obvykle by propaganda špinila SNS, ale tato má nového předsedu A. Danka, který se snažil vystupovat mírnějšími výroky v přesvědčení, že to je důvod, proč méně lidí volí tuto stranu. Tím si v českých mediích vysloužil klidnou ignoraci.

Kdo se tímto přesvědčením neřídil byl předseda Ľudovej strany naše Slovensko Kotleba, který vše říkal naplno, což straně vyneslo 14 parlamentních křesel. Kotleba také převzal úlohu zloducha v české propagandě. Dávno jsme neviděli takový nenávistný nápor na jednoho politika – asi od štvavé antimečiarovské campagne. Tato campagne vyděsila a přesvědčila i mnoho českých odpůrců establishmentu.

Obdobná filipika se objevila dokonce i na BBC. Tato campagne způsobila, že se po volbách před slovenským velvyslanectvím v Bruselu objevil antislovakistický nápis.

Maďarská irredenta

Pozoruhodné je, že česká propaganda ignorovala maďarské irrendentistické strany. V okrese Dunajská streda získaly maďarské extremisticky nacionalistické strany Most a SMK dohromady 75% hlasů(sic!!!). Media tento fakt zcela ignorovala – v souladu s výše uvedenou tendenčností českých medií.

A povšimněme si: zatímco Kotleba nemá územních nároků na Maďarsku, a maďarská assimilace Slováků na území dnešního Maďarsku znamená definitivní ztrátu slovenských území a měst jako například Miškovec, maďarské strany mají klid na práci při přípravě odtržení jižního Slovenska. Je možno veřejně popírat Trianonskou smlouvu, je možno veřejně zhanobit památník slovenských velikánů – nedávno došlo k incidentu, kdy byl zaházen výkaly (!) připravovaný pomník Ľudovíta Štúra ve Štúrově, bylo zaútočeno na slovenskou menšinu v tomto městě a vůbec vytrvale bráněno na slovenském území umístit sochu slovenského buditeľa. Zatímco maďarská irrendenta usilovně usazuje na Slovensku sochy turula – maďarského extremistického symbolu.

Maďarská propaganda usilovně pracuje mimo jiné i na Wikipedii, kde šíří desinformace, upravuje články, aby vyzněly pro-maďarsky, irredentisticky.

Z toho všeho je vidět, že dát pěknému výsledku strany ĽSNŠ takový nepoměrný mediální prostor, je klassickou manipulaci a desinformací medií, která se usilují odvrátit pozornost od skutečných problémů. Je nepochybné, že hrozba ztráty územní celistvosti je pro Slovensko neporovnatelně větší hrozbou, než mladí lidé v uniformách.

Ostatně, daleko větší hrozbou pro slovenskou demokracii jsou extremisté, kteří den po volbách vyšly do ulic požadujíce zákaz (sic!) legálně zvolené strany. Těmto lidem už nebyla věnována taková pozornost, ač se hmatatelně (na rozdíl od Kotleby) snaží popřít lidská práva dvěma stům tisícům slovenských občanů. Je to tedy obdobné, jako kdyby nějaký extremista požadoval zákaz volebního práva několika set tisíců hlavé maďarské „menšiny.“ (pozn.: ve skutečnosti téměř neexistuje maďarská menšina, poněvadž většinou tvoří Maďaři ve městech většinu, která často a častěji v poslední době šikanuje slovenskou menšinu)

Další strany

Celkově ve volbách propadly strany, které popíraly existenci samostatného Slovenska a byly proti vzniku druhé Slovenské republiky. Jsou to zejména SDKÚ a KDH. KDH se dá velice svou ideovou rozmělněností přirovnat k české KDU-ČSL. Tváří se jako katholíci, ale ve skutečnosti jsou především internacionalisté, kteří, kdykoliv to bylo možné, pomáhali „pravicovým“ stranám v ekonomickém řezničení Slovenska, na čemž měla největší podíl SDKÚ – strana, ze které byli dva nejhorší premiéři: Dzurinda a Radičová.

Liberální strana Sloboda a solidarita též netrpí přehnaným sentimentem k Slovenské republice a kultuře. Ale v poslední době příjemně překvapil její v ČR známý předseda Sulík, který se odvážně postavil proti bruselské neschopnosti uspokojivě vyřešit příliv kolonistů do Evropy. Mluví plynně německy a pěkně vystoupil v několika německojazyčných debatních pořadech. Ale Sulík není žádným obráncem slovenské kultury, a nejspíše k ní má dost negativní vztah.

Na druhou stranu je potřeba říct, že Slovensko z ekonomického hlediska potřebuje liberalism jako sůl. Až se vydáte na Slovensko, železná pěst socialistických výmyslů bránících samostatnému uživení se je ve vzduchu jasně patrná. Pokud považujeme vlády let 1998-2006 za pravicové, je paradoxní, že tuto socialistickou pěst zaváděly právě ony. Další vlády pouze prohloubily trend. SAS před volbami představila zajímavý ekonomicky-liberalisační program.

Pro českého voliče je nepochybně zajímavé, že současná česká sobotkova vláda směruje republiku směrem ke Slovensku. Rozhodně v daňové oblasti toto platí bez pochyb. A máme na mysli právě babišoviny jako elektronická evidence tržeb, podrobné přiznání k DPH, a další kroky, které vycházejí z premissy, že podnikatele je nutno držet pod krkem a drakonicky přistupovat ke každé daňově ušetřené koruně.

Dlouhodobě stabilní stranou je OĽANO – obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Tento název je přiléhavý, poněvadž předseda Igor Matovič se jako „obyčejný“ člověk v nejhorším smyslu často chová. Před časem navrhoval, aby jeden ze státních svátků byl klouzavý, aby vždy připadnul na pátek, tzn. aby zaměstnanci mohli využít prodloužený weekend na výlety… Z čehož vyplývá, že nemá smysl pro vyšší ideje v životě.

Matovič kandidoval na posledním místě kandidátní listiny, ze kterého skočil na první. Na druhém místě se umístil Daniel Lipšic, právník, který nechvalně proslul jako ministr spravedlnosti v roce 2002, kdy pomáhal přijmout několik kontroversních zákonů.

Sieť je strana dalšího právníka Radoslava Procházku. Procházka získal v poslední presidentské volbě 21,24% hlasů, a vůbec byl silně tlačen médii. My jej považujeme za kandidáta mezinárodních elit. Ostatně, ve druhém kole podpořil pozdějšího presidenta SR Kisku.

Naopak Boris Kollár rozhodně kandidátem mezinárodních elit není: v českých mediích proběhl pokus o spin výrokem, že Kollár je „slovenský (sic) Babiš“.

Koaliční potenciál

Na první pohled je jasné, že slovenské volby dopadly dost nešťastně pro účely sestavení koalic. Nejsilnější strana bude mít těžkosti, protože už proti první Ficově vládě, kterou koaličně vytvořil s HZDS a SNS, mohutně zaútočila mezinárodní propaganda, která nemá zájem na silných malých státech. Tehdy byl Smer vyloučen z frakce v Evropské parlamentu, za to, že si dovolil uzavřít koalici s SNS. Pokud by uzavřel koalici s SNS a ĽSNŠ, těžko říct, čeho by západní extremisté byli schopni.

S většími „slepenci“ nemá Slovensko dobré zkušenosti. Nejhorší vláda s premiérem Radičovou stála právě na takovéto koalici – a chaos, kterým se vyznačovala, spolehlivě zajistil Smeru fenomenální volební úspěch a jednobarevnou vládu.

Je ovšem jisté, že skutečné problémy se řešit nebudou. Hrozba maďarské irredenty je i po ruské annexi popírána pro-západními propagandisty. Úpadek slovenské kultury se také nikdo nechystá zastavovat. Dominance pravdoláskařů v mediích asi nebude ukončen.

Ale přesto výsledek dává Slovensku naději. Poněvadž celkový politický systém se opět posunul a vyvinul. Zdá se, že parlament bude opravdu místem demokratické diskusse a řešením problémů. Strany, které odmítaly Slovenskou republiku, ale velice rády jí vládly, jsou do velké míry (prozatím) vyřazeny, takže se na na veřejnosti alespoň budou méně vyskytovat antislovakistické výroky. Výroky, které, pokud by byly vysloveny  v kterékoliv západní zemi, doživotně by mluvčího vyřadily z kandidatury na veřejnou funkci a ze slušné společnosti vůbec.

Reklamy

About Francis Bacon

Právník, odborník na pravdoláskařský extremism.

Informace

This entry was posted on 09. 03. 2016 by in Analysy, Zprávy and tagged .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: