Svobodná kultura

Secessio plebis

Právní bezvědomí

Zahajujeme dnes novou rubriku Právní bezvědomí. Podnětem k tomu byly dva případy: spor o Peroutkův výrok a diskriminace skupiny Ortel. V obou případech se neskutečně „vyznamenali“ čeští novináři. Místo toho, aby veřejnost vzdělávali o podstatě případu, psali neskutečné nesmysly. Přitom napsat takový článek není nic těžkého. Jenže to by novináři museli o právu něco vědět a ne být stiženi těžkým právním bezvědomím. Tak pojďme to, za co jsou placeni, dělat zdarma místo nich.

Nejdříve, proč čeští novináři o právu nic nevědí? Protože nemají pocit, že by měli informovat. Jejich cílem je kázat a veřejnost všelijak umravňovat, pokud si myslí něco nesprávného. Novináři se necítí být odborníky, ale umělci. Nejhorším novinářovým prohřeškem není faktická chyba, např. záměna žalobce a státního zástupce, ale jazyková chyba: opakování slov či nedostatečně květnatý slovník, např. napsat rozhodnutí místo verdikt. Vzorem novinářů není vědec, ale kněz. Vědec je na pochybách, kněz má na základě své víry o všem jasno.

V tomto úvodním článku si probereme právní základy. Právníkům to nic nového neřekne, ale laická veřejnost může být docela překvapena.

Co je to právo? Právo je popis ideálního stavu společnosti. Co je to spravedlnost? Spravedlnost je takový stav, kde každý má, co mít má. Na první pohled se tedy zdá, že právo je více než spravedlnost. Ale je jen falešný dojem idealistů, kteří dávají přednost představám před skutečností. Právo je popis, tedy plán, spravedlnost je výsledek, tedy stav. Právo je pouhá mapa ke spravedlnosti. Realita má před záměrem vždy přednost.

Reklamy

About Guy Peters

Informace

This entry was posted on 06. 03. 2016 by in Právní bezvědomí and tagged .

Nejlepší texty za 2 dny

%d bloggers like this: